Kolejna setka świń uśmiercona z powodu ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-06-2022,11:15 Aktualizacja: 30-06-2022,11:23
A A A

Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował o wyznaczeniu 5. ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r.

Ognisko ASF nr 2022/5 wyznaczono 29 czerwca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 105 świń tj. 13 loch, 29 prosiąt, 16 warchlaków i 47 tuczników.

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Karmin w gminie Śmigiel w powiecie kościańskim w województwie wielkopolskim.

Gospodarstwo leży na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, strefa niebieska, trzoda chlewna, tuczniki

Strefa czerwona w Wielkopolsce powiększona

Komisja Europejska opublikowała nowe rozporządzenie wykonawcze. Wprowadza ono obszar objęty ograniczeniami III czyli strefę czerwoną na obszarze Wielkopolski wokół dwóch tegorocznych ognisk ASF u świń. Strefa czerwona została...

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Ognisko ASF nr 2022/5 jest zarazem 3, które w tym roku wybuchło w województwie wielkopolskim. Wcześniejsze stwierdzono w stadzie 1994 świń w gminie Włoszakowice w powiecie leszczyńskim oraz w gospodarstwie utrzymującym 88 świń miejscowości Bieżyń w gminie Krzywiń w powiecie kościańskim.

Służby w Wielkopolsce do 29 czerwca potwierdziły 244 ogniska ASF u dzików w tym województwie. 6 z nich (łącznie 8 dzików) wykryto w powiecie kościańskim.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu