Ceny zbóż obecnie gwarantują opłacalność produkcji tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-12-2022,13:35 Aktualizacja: 10-12-2022,13:33
A A A

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała ubiegłotygodniowy poziom. Wciąż wynosi ona 2 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,6968), daje 9,39 zł za kg wbc.

Zakłady mięsne w Polsce również utrzymały ceny skupu na zeszłotygodniowym poziomie. Czy zatem osiągnęliśmy przedświąteczne maksimum cenowe?

- Postaram się państwu pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Warto na początku zauważyć, że ostatnia sesja małej giełdy, która odbyła się dzień przed dużą, zakończyła się brakiem zmian cenników i stawka za jaką sprzedano świnie wynosiła 2,10 euro (9,87 zł). Nie sprzedano też wszystkich wystawionych tuczników - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus i dodaje:

ASF w Czechach, hodowla trzody chlewnej, Jindrzichovice

ASF wrócił po latach do naszych sąsiadów

Po pojawieniu się pierwszy raz od 5 lat ogniska ASF w Czechach, władze wprowadziły środki ograniczające rozprzestrzenianiu się zarazy. Chorego warchlaka znaleziono w rejonie w rejonie miejscowości Jindrzichovice pod Smrkem w pobliżu granicy z...

- Wskazuje to na lekkie zahamowanie popytu na mięso. Wiem, że teraz mamy okres przedświąteczny, co wzmaga popyt na produkty spożywcze, też na wieprzowinę, jednak zakłady w tym okresie planują zwykle swoją prace do 21 grudnia. Po tym czasie robią przerwę świąteczną i tak naprawdę do pełni mocy przerobowych wracają dopiero po nowym roku.

To, co zakłady kupią w najbliższym czasie, będzie musiało im wystarczyć do końca grudnia. W związku z tym może się wydawać, że powinno wzrosnąć zainteresowanie żywcem tym bardziej, że pogłowie trzody chlewnej spadło.

Bartosz Czarniak zwraca jednak uwagę, że rok do roku wolumen eksportu unijnej wieprzowiny do krajów trzecich spadł aż o 19,5%. Tyle żywca musimy więc zagospodarować na wspólnotowym rynku.

- Zakłady robią zakupy do 21 grudnia, eksport wyraźnie spadł i jego zagospodarowywanie powoduje, że handel nie chce płacić więcej za towar. Zakłady zmuszone są obniżać sobie marże, a pogłowie dalej spada i to nie tylko w Polsce - zauważa.

Ważnym czynnikiem, który również wpływa na ceny, są informacje z rynku UE. Zgodnie z nimi wzrósł import żywca wieprzowego do 50 kg do Hiszpanii co wskazuje, że w najbliższym czasie na rynek wypuszczane będą kolejne duże partie mięsa pochodzące z tego kraju.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ruszył przedświąteczny wzrost cen na rynku tuczników

Rosnące ceny w skupie trzody chlewnej przy spadających cenach zbóż to doskonała wiadomość dla rolników. Drożejące tuczniki to nie tylko efekt zbliżających się świąt, ale również wyraźnego ograniczenia pogłowia świń. ...

Warto też zauważyć, że spadła liczba kupowanych warchlaków z Holandii na rzecz tych z Danii i Belgii. Nie wynika to z upodobań czy też ceny, ale ze zmiany podejścia do produkcji rolnej w samej Holandii, gdzie coraz częściej odbywają się protesty rolników wobec obecnej polityki rolnej

- Z tego co mi wiadomo, również w Danii dąży się do ograniczenia produkcji prosiąt na rzecz cyklów zamkniętych. Tak więc ci, którzy dotychczas opierali swoją produkcje na zakupie warchlaka z tamtego regionu, muszą się liczyć z ograniczeniem dostaw - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Mamy więc ograniczoną podaż żywca, spadek eksportu do krajów trzecich, ograniczony handel warchlakami i handel, który stara się ograniczać podwyżki. Co z tego wyniknie? Moim zdaniem nic. Cena tuczników się utrzyma, będzie dochodziło co najwyżej do wyrównania stawek polskich z tymi z Niemiec.

Hodowca zauważa również, że obecne stawki w końcu gwarantują opłacalność produkcji.

- Wystarczy przyjrzeć się giełdom zbożowym i cennikom w krajowych skupach, gdzie zboża czyli główny składnik paszy w żywieniu na sucho, dość mocno spadają, a to wpływa na mniejsze koszty żywienia. Tak więc w tym roku o opłacalności produkcji będzie decydować nie cena żywca, która i tak jest bliska historycznych maksimów, ale przede wszystkim cena komponentów paszowych, które obecnie są w trendzie spadkowym - podsumowuje Czarniak.

  • Wszystkie notowania cen tuczników na giełdzie VEZG w 2022 roku znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA