Cena tuczników w krajach unijnych bez większych zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-11-2021,9:30 Aktualizacja: 22-11-2021,20:08
A A A
Ożywienie na unijnym rynku produktów wieprzowych niestety nie wpłynęło na wzrost cen w skupie tuczników. Na dużej giełdzie w Niemczech ceny żywca pozostały bez zmian. 
 
Rynek produktów wieprzowych w Unii Europejskiej odnotował pewne ożywienie. Niestety nie przekłada się to na ceny skupu świń, gdyż w wielu krajach moce produkcyjne zakładów ubojowych oraz przetwórczych są wykorzystywane tylko częściowo. Jest to efekt braku pracowników, którzy w wielu przypadkach zostali objęci kwarantanną. 
 
Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) na fermie zlokalizowanej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w północno-wschodnich Niemczech nie wpłynie znacząco na zmianę ogólnej sytuacji na rynku tuczników – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
Niemcy we wrześniu ubiegłego roku po wykryciu pierwszych przypadków ASF u dzików, utraciły dostęp do wielu rynków, w tym do rynku chińskiego. Spowodowało to nadpodaż wieprzowiny w stosunku do popytu, a to przełożyło się na spadek cen w wielu europejskich krajach.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce pierwszy raz od dłuższego czasu podrożały

Cena żywca wieprzowego w Polsce spadała nieprzerwanie od sierpnia bieżącego roku. Na początku listopada w krajowych skupach podrożał on o 1,5%.   Średnia cena zakupu żywca wieprzowego w Unii Europejskiej od czerwca spada. Wynika to...
W notowaniach z 17 listopada cena skupu tuczników na niemieckiej dużej giełdzie pozostała kolejny tydzień z rzędu bez zmian na poziomie 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,66 zł. 
 
W Danii, mimo osiągnięcia pełnych mocy ubojowych, zakłady przekładają odbiory świń z powodu nadpodaży żywca na rynku. Część prosiąt, które nie trafiły na eksport, zostało utuczonych lokalnie. Sytuacja ta spowodowała zatory w sprzedaży tuczników. 
 
Eksporterzy unijni zmagają się nie tylko z niską ceną, ale również z małym importem chińskim oraz z problemami logistycznymi w portach i wzrostem cen usług przeładunkowych.
 
W Hiszpanii cena tuczników utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia. W kraju tym na 25 listopada jest planowany strajk pracowników sektora ubojowego. 
 
Ewentualne przestoje na liniach ubojowych mogą zwiększyć presję na ceny skupu żywca, a wiele zaplanowanych odbiorów może zostać przełożona na kolejne tygodnie.
 
W Polsce za tuczniki klasy E płacono średnio 5,25 zł za kg, czyli tyle samo co tydzień temu. Warto wspomnieć, że na początku listopada, po utrzymującym się od sierpnia nieprzerwanym spadku, odnotowano wzrost cen żywca wieprzowego. 
 
W dniach 1-7 listopada, według danych ZSRIR MRiRW, krajowi dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 4,15 zł za kg. Było to o 1,5% więcej niż tydzień wcześniej. 
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA