Bioasekuracja będzie się opłacać. Rolnicy otrzymają pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-08-2018,11:45 Aktualizacja: 30-08-2018,11:53
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, którzy od lutego tego roku są objęci obowiązkowym programem bioasekuracji, mają otrzymać zwrot faktycznie poniesionych kosztów w związku z realizacją tego programu. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy, który przewiduje nowelizację ustawy z marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zwraca uwagę na fakt, że projekt ustawy proponuje kilka zmian ważnych z punktu widzenia hodowców i producentów trzody chlewnej.

Pierwsza zmiana polega na dodaniu do ustawy delegacji dla ministra rolnictwa do fakultatywnego czyli dowolnego i nieobowiązkowego wydania rozporządzenia określającego rodzaj środków zapobiegających lub służących zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt.

asf, wirus asf, Rumunia, ognisko asf

ASF na największej fermie w Rumunii. 140 tys. świń do utylizacji

Afrykański pomór świń dostał się do największej fermy trzody chlewnej w Rumunii. Jak poinformował portal The Pig Site, 28 sierpnia wirus został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 140 tysięcy świń. Ferma trzody chlewnej w Rumunii,...

Za realizację tych środków hodowcom będzie przysługiwać zwrot faktycznie poniesionych kosztów ze środków budżetu państwa.

Projekt zawiera takie działania jak zabezpieczenia gospodarstwa ogrodzeniem, łącznie z bramą i furtką, zakup mat dezynfekcyjnych oraz zakup środków odkażających.

Druga istotna dla producentów trzody chlewnej proponowana zmiana przewiduje że hodowcom, którzy są objęci programem bioasekuracji, będzie przysługiwać zwrot faktycznie poniesionych kosztów ze środków budżetu państwa w związku z realizacją programu.

Wstępna kalkulacja zawarta w projekcie ustawy przewiduje zwrot poniesionych kosztów przez rolników na ogrodzenia w kwocie 3934 mln zł, mat dezynfekcyjnych 12402 mln zł, a środków dezynfekcyjnych 62 mln zł. Roczne wydatki z budżetu państwowego razem mają wynieść 16398 mln zł.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy planowane jest w czasie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 5 września.

Poselski projekt ustawy można znaleźć TUTAJ

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA