ASF. Tylko globalne działania mogą powstrzymać wirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-07-2020,10:45 Aktualizacja: 29-07-2020,10:43
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) powoduje upadki zwierząt oraz jest przyczyną kryzysu w branży trzodziarskiej. Potrzebne są globalne działania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
 
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podjęły wspólną inicjatywę na rzecz globalnej kontroli ASF.
 
Według przedstawicieli tych organizacji tylko takie działania mogą powstrzymać wirusa ASF.
 
Choroba może być przyczyną 100% upadków świń. Wywołuje ona również poważny kryzys w przemyśle mięsa wieprzowego oraz wpływa na pogorszenie warunków życia rolników – informuje portal 3trzy3.pl na podstawie www.fao.org.
 
ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, tuczniki, lochy

15. ognisko ASF potwierdzone w dużym gospodarstwie!

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) po raz trzeci w tym roku zostało potwierdzone na Mazurach. Tym razem wybuchło ono w gospodarstwie, w którym rolnik utrzymywał 708 świń. Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 7 ognisk ASF w...
Wirus jest obecny w 51. krajach m.in. w Afryce, Azji i państwach Pacyfiku oraz w Europie. Jak dotąd nie znaleziono skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie.
 
- W trudnej sytuacji wywołanej przez Covid-19, ASF nadal się rozprzestrzenia, nasilając obecny kryzys zdrowotny i społeczno-gospodarczy - mówił dr Matthew Stone, zastępca dyrektora generalnego OIE.
 
Wiele państw dotkniętych ASF nie ma wystarczających zasobów ludzkich, finansowych lub technicznych, aby szybko wykrywać, reagować i powstrzymywać chrobę.
 
Wspólna inicjatywa na rzecz globalnej kontroli wirusa ma na celu poprawę zdolności krajów do kontrolowania, zapobiegania, reagowania i eliminowania ASF przy użyciu międzynarodowych standardów OIE, a także najlepszych praktyk opartych na najnowszych badaniach naukowych.
 
Ma również ułatwić ciągłość biznesową, zapewniając bezpieczną produkcję i handel w celu ochrony systemów żywnościowych.
 
Wirus ASF stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, rozwoju gospodarczego i rozwoju obszarów wiejskich. 
 
Jest on także  przeszkodą dla sektora rolnego w osiągnięciu pełnego potencjału, tworzeniu miejsc pracy i łagodzeniu ubóstwa.  
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA