Zwierzętami chorego rolnika ma zająć się gmina

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2020,14:05 Aktualizacja: 27-04-2020,14:10
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do zgłaszanych problemów, związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej w okresie objęcia gospodarzy kwarantanną lub hospitalizacją z powodu koronawirusa.

Kiedy rolnik zostanie objęty kwarantanną lub podlega hospitalizacji z powodu COVID-19 i nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom, za które jest odpowiedzialny, powinien to zgłosić do urzędu gminy.

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, dobrostan zwierząt, kwarantanna, hodowcy zwierząt, obrońcy zwierząt

Hodowcy alarmują. Obrońcy zwierząt zagrażają rolnikom

Największe organizacje rolnicze oraz związki hodowlane apelują do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia o przyjęcie do pakietu antykryzysowego propozycji zmian ustawy o ochronie zwierząt przedstawione przez ministra rolnictwa....

Zgodnie z art. 11a Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (dotyczy zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania jako zadania własnego gminy), rada gminy w drodze uchwały (corocznie do 31 marca) ustala bowiem program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

W programie wskazywane jest m.in. gospodarstwo rolne, w którym ma być zapewnione miejsce dla zwierząt gospodarskich.

"W związku z pandemią COVID-19 może jednak dojść do sytuacji, gdy gminy nie będą w stanie wypełnić nałożonych na nie obowiązków, jeżeli problem będzie dotyczył większej liczby rolników objętych kwarantanną. Wówczas nie bez znaczenia pozostaje mobilizacja do wspólnego działania oraz wzajemna pomoc i wsparcie organizowane na poziomie lokalnym" - przekazało ministerstwo.

Resort zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zasady i warunki kwarantanny określane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Szczegółowe informacje dotyczące zajmowania się zwierzętami oraz wykonywania prac polowych przez rolników dostępne są tutaj.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu