Weterynaria przesadza w kontrolach? Jedna drewniana belka i koniec hodowli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2021,14:50 Aktualizacja: 13-07-2021,14:55
A A A

Czy służby weterynaryjne są nadgorliwe i przesadzają podczas inspekcji gospodarstw rolnych? Tak zasugerował nawet szef sejmowej komisji rolnictwa, a wiceminister zapowiedział rozmowy w tej sprawie.

Podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa, poświęconego tuczowi nakładczemu Andrzej Waszczuk, przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Polski Związek Rolny zarzucił resortowi mocowanie się ze "słabymi" przy jednoczesnej słabości wobec "dużych" podmiotów rolnych.

Lekarze weterynarii, grzegorz puda, GIW, ministerstwo rolnictwa

Lekarze weterynarii odstąpią od pracy? Chodzi o wynagrodzenia

Tak bezpardonowy atak na naszą grupę zawodową musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją - piszą urzędowi lekarze weterynarii w liście otwartym do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa. Są przeciwni zmianom w zasadach ich wynagradzania. Wskazują poważne...

- Ministerstwo nie ma wiedzy, jaka jest skala produkcji w tuczu nakładczym, ale jego przedstawiciele wiedzą, jaki mają rynek. Wiedzą, bo jest spis powszechny. Wiedzą, ile mają i, ile jeszcze mogą pociągnąć z rolników. Kiedy zdobędą rynek? Czy już jest zdobyty? Sądzę, że jest na granicy, ale od sierpnia 60-70 proc. sztuk będzie w tuczu nakładczym. Dzisiaj chlewnie są puste. Rolnicy sprzedadzą zboże na pierwsze zobowiązania, a później pójdą podpisywać umowy, bo nie będą mieli wyjścia - mówił.

Zwracał uwagę na problemy hodowców, którzy skorzystali ze wsparcia na rozwój produkcji prosiąt, a dzisiaj mają problem ze zbytem. I też pewnie w końcu będą musieli wejść w tucz nakładczy.

- Jeżeli u rolników wszystko działało tak jak trzeba, to tematem tuczu nakładczego w ogóle nie trzeba było się zajmować, niech sobie będzie. Ale dociskacie rolników. W województwie lubelskie przeszliśmy już ASF dwa lata temu. Część zrezygnowała, najtwardsi zostali. Dzisiaj idzie druga fala - urzędników weterynarii. Jedna belka drewniana w budynku i koniec hodowli. Jedna drewniana belka! A w rozporządzeniu unijnym 605 o tym nic nie ma. Znowu jest nadinterpretacja przepisów ze strony rządowej - wskazywał działacz.

- Ma pan rację, jeżeli chodzi o inspekcję. Niejednokrotnie zdarza się, że po prostu w niektórych momentach powiatowi inspektorzy naprawdę przesadzają, panie ministrze. To jest ważny głos, który przed chwilą padł - przyznawał przewodniczący komisji, poseł Robert Telus (PiS).

Odniósł się do tego wiceminister Ryszard Bartosik. - Była dzisiaj o tym mowa i pan przewodniczący mówił o nadinterpretowaniu czy bardzo dużej gorliwości powiatowych lekarzy weterynarii. W najbliższym czasie będę rozmawiał z głównym lekarzem weterynarii w sprawie tego rozporządzenia, ale na temat interpretowania wszystkich przepisów dotyczących bezpieczeństwa produkcji - zapowiedział wiceszef resortu rolnictwa.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu