Pryszczyca na Węgrzech i Słowacji jest w odwrocie?
Sytuacja epidemiologiczna dotycząca pryszczycy terenie Słowacji i Węgier w ostatnich tygodniach nie ulega zmianie.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW poinformował, że sytuacja epidemiologiczna na Słowacji i Węgrzech pozostaje stabilna.
Węgierskie służby weterynaryjne zakończyły ubój zwierząt w ostatnim ognisku pryszczycy oraz przeprowadziły badania w 1211 gospodarstwach i pośród 717 zwierząt wolno żyjących.
Łącznie wykonano 20 023 testów PCR i 65 245 testów ELISA.
Wszystkie wykonane testy miały wynik ujemny co oznacza, że przebadane zwierzęta były zdrowe.

Pryszczyca. Trwają szkolenia i walka z dezinformacją
Ostatnie ogniska pryszczycy na Węgrzech stwierdzono 2 kwietnia, a na Słowacji 6 kwietnia. Od tego czasu w obu tych państwach trwają prace związane z ich likwidacją.
Media donoszą, że zarówno władze państwowe Węgier, jak i Słowacji w kontekście wybuchu pryszczycy mówią o bioterroryzmie. Nie ma, póki co ku temu żadnych dowodów, ale ten scenariusz jest brany pod uwagę.
Działania w Polsce
W Polsce kontynuowane są działania prewencyjne i edukacyjne. Kolejne materiały informacyjne, dotyczące zasad bioasekuracji, przekazywane są rolnikom i hodowcom przez ośrodki doradztwa rolniczego (ODR), wojewódzkie inspektoraty weterynarii oraz izby rolnicze.
Wojewodowie w całym kraju identyfikują i weryfikują miejsca potencjalnych grzebowisk. Do tego zadania zaangażowano również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który analizuje nieruchomości i zasoby należące do Skarbu Państwa.
MRiRW informuje, że w ramach działań kontrolnych prowadzone są kontrole mięsa, które obejmują znakowanie i identyfikację kraju pochodzenia oraz mleka pozyskiwanego od zwierząt parzystokopytnych (w szczególności bydła, owiec i kóz) ze szczególnym uwzględnieniem Słowacji i Węgier.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)