Pomoc "paliwowa" dla producentów świń obejmie też innych hodowców?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2023,9:20 Aktualizacja: 22-02-2023,9:23
A A A

Co z zapowiadaną szumnie pomocą "paliwową" dla producentów świń? Resort rolnictwa zapewnia, że trwają końcowe prace nad przedłożeniem Radzie Ministrów projektu ustawy.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, w którym zaproponowano wprowadzenie limitu zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji świń.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników biją rekordy

Notowania tuczników w Unii Europejskiej wzrosły do rekordowych poziomów. W minionym tygodniu w Belgii żywiec wieprzowy podrożał aż o 15 centów za kilogram, a w Niemczech o kolejne 8 centów.    Mimo rekordowo...

Dokument jest bardzo oczekiwany przez rolników z tej pogrążonej od dawna w kryzysie branży. Zwłaszcza, że zapowiadano jego przyjęcie przez rząd jeszcze w samej końcówce 2022 r. Ministerstwo rolnictwa oprócz deklaracji, że wkrótce akt prawny trafi pod obrady Rady Ministrów dodało, że będzie miał szerszy wymiar.

"W trakcie konsultacji zaproponowano rozszerzenie listy gatunków zwierząt gospodarskich, do produkcji których przysługiwałby zwrot podatku akcyzowego, o owce i kozy oraz konie. Projekt zmian zostanie rozszerzony o te gatunki zwierząt, w których w chowie lub hodowli zużywa się paliwo rolnicze" - przekazał w piśmie do samorządu rolniczego wiceminister Ryszard Bartosik.

Zgodnie z rozporządzeniem z 20 grudnia 2022 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2023 r., ustalono w wysokości 1,20 zł na 1 litr. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na dopłaty do paliwa rolniczego została na ten rok zaplanowana kwota 1,34 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA