Pasze coraz droższe. Dla trzody chlewnej ceny poszły w górę o ponad 10 procent

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2018,10:50 Aktualizacja: 18-10-2018,11:02
A A A

Pierwsza połowa bieżącego roku okazała się relatywnie sprzyjająca dla krajowego sektora paszowego. Przede wszystkim w górę poszły ceny pasz przemysłowych.

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że od stycznia do końca czerwca stawki zbytu pasz grower/finisher dla brojlerów były przeciętnie o 1 proc. wyższe w relacji rocznej, zaś dla kur niosek (stada towarowe) aż o 10 proc. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Produkcja pasz przemysłowych, pasze przemysłowe, IERiGŻ, surowce paszowe, śruta sojowa

Produkcja pasz wyższa niż przed rokiem

Produkcja pasz przemysłowych w 2018 roku będzie o 5,5 proc. wyższa niż w ubiegłym roku i może wynieść 11,6 mln ton - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. "W 2018 r. produkcja pasz przemysłowych nadal rośnie pod...

Prestarter/starter dla trzody chlewnej oraz pasze dla loch podrożały o około 10-12 proc. w relacji rocznej, natomiast grower/finisher o prawie 3 proc. W lipcu oraz sierpniu owe tendencje utrzymały się, przy czym tempo wzrostu cen pasz dla brojlerów oraz prestarter/starter dla trzody jeszcze przyspieszyło.

Jednocześnie niższe były koszty zakupu zbóż i rzepaku (2-5 proc.), droższa była jedynie śruta sojowa.  

To wszystko miało pozytywne przełożenie na wyniki finansowe firm paszowych. Według danych PontInfo w pierwszej połowie br. stopa zysku netto w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 9 osób wyniosła 4,4 proc. wobec 3 proc. w analogicznym okresie przed rokiem.

O 2,6 proc. (do 8,3 mld zł) w relacji rocznej obniżył się przychody, ale mniej firm złożyło sprawozdania. W przeliczeniu na jedną przychody wzrosły już o ponad 2 proc., zaś koszty utrzymały się na poziomie sprzed roku.  

O dobrej kondycji branży świadczą też podejmowane inwestycje. W pierwszej połowie roku wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła o prawie 12 proc. do 138 mln zł.

Eksperci podkreślają, że cały czas utrzymują się wzrostowe tendencje w produkcji pasz przemysłowych. Według danych GUS, w pierwszych siedmiu miesiącach br. ich wytwórczość dla zwierząt gospodarskich w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób, sięgnęła 5,7 mln ton i była o prawie 4 proc. wyższa rok do roku.

W najbliższych miesiącach warunki rynkowe dla przedsiębiorstw produkujących pasze przemysłowe prawdopodobnie będą relatywnie korzystne, biorąc pod uwagę czynniki popytowe - rosnący eksport i produkcję drobiu, rozwój produkcji mleka. Niemniej, rosnąć mogą koszty działalności, przede wszystkim w wyniku droższych zbóż.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu