Koronawirus u norek będzie zwalczany z urzędu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2020,13:40 Aktualizacja: 25-11-2020,13:45
A A A

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu - przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Projekt trafił do prac rządowych.

Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono we wtorek 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.

hodowla norek, koronawirus u norek, Gdański Uniwersytet Medyczny, maciej grzybek, Łukasz Rąbalski

Norki w Polsce zakażone koronawirusem

Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii. O wykryciu...

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w załączniku do ustawy choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części.

Ze względu na aktualną sytuacją epizootyczną i epidemiczną związana z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek, jak również konieczność zapewnienia ochrony zdrowia publicznego szef resortu przygotował przepisy, które pozwolą na zwalczanie tej choroby.

Obecnie nie ma możliwości podjęcia działań administracyjnych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w celu zwalczenia tej choroby.

W kwietniu 2020 r. w Holandii zidentyfikowano pierwszą infekcję SARS-CoV-2 na fermach norek, a następnie u pracowników obsługujących te fermy. Dokładne badania genetyczne wykazały, że źródłem zakażenia ludzi były norki.

dania, fermy norek, koronawirus, Mette Frederiksen, martwe norki na drogach

Tysiące martwych norek na drogach

Duński rząd zdobył poparcie w parlamencie poparcie dla planu wybicia wszystkich około 15 mln norek z powodu wykrycia na części ferm mutacji koronawirusa. Wcześniejsza decyzja premier Mette Frederiksen w tej sprawie nie miała podstaw prawnych. W...

Fakt ten potwierdził możliwość transmisji SARS-CoV-2 z człowieka na norkę i z norki na człowieka. W kolejnych miesiącach infekcje SARS-CoV-2 u norek odnotowano także w Danii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Grecji.

"Istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla zwierząt wrażliwych na zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projektowane przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, wynika to z sytuacji epizootycznej i epidemicznej kraju w związku z występowaniem zakażenia SARS-CoV-2 - wyjaśniono.

W ocenie autorów, projektowane rozporządzenie nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Koszty konieczności ewentualnego zwalczania SARS-CoV-2 u norek zostaną pokryte ze środków budżetowych określonych w części 83 - rezerwa celowa.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu