Kolejne dwa przypadki wścieklizny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-08-2021,14:30 Aktualizacja: 23-08-2021,10:34
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o dwóch nowych przypadkach wścieklizny u zwierząt dzikich. Tym samym w Polsce w bieżącym roku odnotowano 43 przypadki tej choroby. 
 
Wścieklizna została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 18 sierpnia. 
 
Przypadek wścieklizny nr 42 w 2021 r. stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Dąbrówka Warszawska w gminie Wierzbica w powiecie radomskim w woj. mazowieckim.
 
Instytut Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, Wspólna Polityka Rolna, rolnictwo, europarlamentarzyści,

Będą patrzeć europosłom na ręce

Europejscy rolnicy są niezadowoleni w związku z forsowaną nową Wspólną Polityką Rolną. W wielu państwach trwają protesty organizowane przeciwko planom nakładania trudnych do zrealizowania wymogów. Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej...
Przypadek choroby nr 43 w 2021 r. również stwierdzono u padłego lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Lipówki w gminie Pilawa w powiecie garwolińskim w woj. mazowieckim.
 
Tym samym od początku roku potwierdzono łącznie 43 przypadki. Najwięcej z nich w woj. mazowieckim. Służby weterynaryjne poinformowały, że wystąpiły tam 41 przypadki (38 u lisów i po jednym u jenota, sarny i kota). Z kolei w woj. podkarpackim potwierdzono 2 przypadki wścieklizny, po jednym u lisa i żbika. 
 
W związku z wystąpieniem choroby wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania tej choroby.
 
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych, na terytorium Polski obowiązuje nakaz szczepienia przeciwko wściekliźnie psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych zachęca on do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA