Dobre prognozy dla światowego rynku mięsa owczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
29-06-2016,12:00 Aktualizacja: 29-06-2016,12:29
A A A

Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacują w najnowszym raporcie, że światowa produkcja mięsa owczego wzrośnie w  bieżącym roku o kolejne 0,7 proc. do 14,1 mln ton.

W krajach rozwijających się, gdzie skupione jest ponad 80 proc. produkcji tego gatunku mięsa (przede wszystkim w Chinach, Indiach, Nigerii i Pakistanie) wytwórczość pójdzie w górę o 0,9 proc., zaś w państwach rozwiniętych spadnie o 0,6 proc. - informuje FAMMU/FAPA.

mięso owcze, mięso kozie, handel mięsem, rynek mięsa

Unia kupuje coraz więcej mięsa owczego i koziego

W pierwszym kwartale bieżącego roku kraje Unii Europejskiej zakupiły 67,8 tys. ton mięsa owczego i koziego (w tym żywca). To o 6,3 proc. więcej niż przed rokiem. Tradycyjnie największy udział w handlu tym towarem ze Wspólnotą miała Nowa...

Generalnie dobre warunki panujące na pastwiskach w ostatnim czasie sprzyjają rozbudowie stad owiec w wielu najważniejszych regionach hodowli tych zwierząt. Wyjątkami są tylko Australia i Nowa Zelandia, gdzie susza wymusza redukcję pogłowia i negatywnie wpływa na produkcję.

W krajach UE (drugi najważniejszy wytwórca tego gatunku mięsa na świecie) spowolnienie w odbudowie stad zwierząt spowoduje, że produkcja zwiększy się zaledwie o 0,5 proc.

Eksperci z FAO prognozują, że w 2016 r. do światowego handlu trafi 933 tys. ton mięsa owczego (6,6 proc. światowej wytwórczości), czyli o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem. Dominującą rolę na rynku odgrywać będą Australijczycy oraz Nowozelandczycy (87 proc. udział w wymianie), choć eksport z tych krajów spadnie odpowiednio o 6,3 i 2,3 proc. z powodu wspomnianej suszy i spadku produkcji.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu