Ptasia grypa wróciła po 3 latach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-01-2020,8:05 Aktualizacja: 21-01-2020,8:09
A A A

Ukraina i Czechy zgłosiły pojawienie się po trzech latach pierwszych przypadków wysoce patogennego wirusa ptasiej grypy H5N8. Z kolei na Słowacji wykryto jego drugi przypadek.

Za naszą wschodnią granicą choroba pojawiła się na fermie na zachodzie kraju - w Winnicy. Padło tam 4 856 sztuk drobiu z prawie 100-tysięcznego stada, resztę ptactwa ubito.

grypa ptaków, wirus grypy ptaków h5n8, eksport drobiu, ograniczenia importowe, Japonia, Kazachstan, Tajwan

Drób z Polski objęty nowymi zakazami importowymi

Republika Kazachstanu, Tajwan i Japonia to kolejne kraje, które wprowadziły tymczasowe zakazy importu polskiego drobiu z uwagi na występowanie w naszym kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Główny lekarz weterynarii...

Czeska agencja weterynaryjna przekazała natomiast, że wirus zabił sześć kur w niewielkim gospodarstwie we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, co zostało potwierdzone badaniami.

Na Słowacji, jak podało ministerstwo rolnictwa, wirus H5N8 wykryto w zachodniej części kraju. Objął jedynie 19 kur niosek z niewielkiego gospodarstwa, przeznaczonych na własne potrzeby.

Wirus H5N8, często przenoszony przez migrujące dzikie ptactwo, rozprzestrzenił się w ostatnich tygodniach w środkowej i wschodniej Europie. Pojawił się wśród drobiu przydomowego i na fermach w Rumunii, Polsce, na Węgrzech i na Słowacji.

W poniedziałek Niemcy poinformowały, że wirusa H5N8 wykryto u dzikiej gęsi w Forst, w Brandenburgii, przy granicy z Polską.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla hodowanego przez drobiu. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zakaźnością. Choroba nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA