Wyeliminował z dawki pokarmowej poekstrakcyjną śrutę sojową, rzepakową oraz koncentrat białkowy. Pasze te zastąpił alkalizowanym zbożem, które cechuje się wyższą zawartością białka i niższym pH.
Ceny bydła rzeźnego na początku lipca utrzymały tendencję spadkową. Największe obniżki odnotowano w kategorii krów, których notowania spadły niemal o 2%. Bydło rzeźne w dniach 4-10 lipca, według danych Zintegrowanego...
Przemysław Wala z Topoli Małej w woj. wielkopolskim w 2015 r. przejął rodzinne gospodarstwo rolne, w którym były utrzymywane krowy mleczne oraz trzoda chlewna, a także był prowadzony opas bydła.
Postanowił on zlikwidować lochy i zająć się wyłącznie opasem cieląt w cyklu otwartym. Na początku posiadał 13,5 ha gruntów własnych oraz 6 ha, które dzierżawił. Z czasem udało mu się powiększyć areał upraw do 70 ha z czego 47 ha są to grunty orne, a 23 ha to trwałe użytki zielone.
Bydło jest utrzymywane w starej oborze uwięziowej oraz w chlewni, z której usunięto wszystkie wygrodzenia, a także w zmodernizowanej stodole. Część zwierząt przebywa na łańcuchach, a część w kojcach wolnostanowiskowych.
Producent na początku opasał około 20 zwierząt. Jednak z czasem stopniowo zwiększał swoje stado najpierw do 40, a następnie do 60 sztuk. Obecnie posiada 120 miejsc opasowych i w jednej partii kupuje od 15 do 20 cieląt. Zazwyczaj są to zwierzęta rasy hf lub mieszańce z rasą mięsną w wieku około 4 tygodni.
Cielęta pierwszego dnia dostają preparat mlekozastępczy w ilości około 1,5 litra. Przez pierwsze 3 dni dostają także do pójła dodatek leku przeciwko kokcydiozie. Gospodarz po 2-3 dniach wprowadza im paszę treściwą w postaci granulatu.
Przychody z eksportu brazylijskiej wołowiny w pierwszej połowie 2022 r. wzrosły o ponad 50%. Wolumen sprzedaży zwiększył się o ponad 21%, a cena tego rodzaju mięsa o 25%. Eksport brazylijskiej wołowiny, jak podaje euromeatnews.com,...
Zwierzęta po okresie adaptacji dostają na raz 2 litry preparatu mlekozastępczego przez 2 tygodnie. Następnie rolnik zwiększa stopniowo porcję pójła do 3 litrów i stosuje ją do ukończenia około ósmego tygodnia życia zwierząt.
Po odstawieniu od mleka wprowadza im większą ilość kiszonki z trawy i kukurydzy oraz dodatek siana. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia zamiast paszy typu CJ mają stopniowo wprowadzane alkalizowane zboże.
Gospodarz stosuje alkalizowane zboże w żywienie zwierząt od ponad roku. Pasza tego typu cechuje się pH w granicach 8,5 przez co można zwiększyć ilość skarmianych zbóż bez ryzyka powstawania kwasicy żwacza.
Dodatkowo poziom białka w ziarnie zwiększa się o około 4,7%, co pozwoliło producentowi wyeliminować stosowanie poekstrakcyjnych śrut sojowych i rzepakowych oraz koncentratów białkowych.
Rolnik co 2 - 2,5 miesiąca przygotowuje około 15 ton zboża. Ziarno w pierwszym etapie jest śrutowane. Następnie dolewa do niego wodę tak, aby zwiększyć jego wilgotność do 22-23%.
Kolejnym etapem jest dodanie preparatu, w skład którego wchodzi mocznik oraz wyselekcjonowane bakterie z enzymami. Tak przygotowana śruta jest gotowa do skarmiania po dwóch tygodniach od momentu przygotowania.
Producent skupuje byczki i jałówki głównie rasy hf. Opasa je do masy około 700 kg, a w początkowym okresie odchowu stosuje mleko pełne. Andrzej Kubacki z Ciełuchowa w woj. kujawsko-pomorskim w 1997 r. kupił działkę o...
Opasy są żywione dwa razy dziennie. Zwierzęta po południu dostają kiszonkę z kukurydzy, która jest zadawana w zależności od ich masy ciała w ilości od 10 do 35 kg na sztukę. Jest ona posypywana alkalizowaną paszą treściwą. Rolnik miesza je za pomocą wideł.
Rano resztki kukurydzy są posypywane drugą dawką paszy treściwej po to, aby zwierzęta zjadły niedojady. Gdy stół jest pusty zwierzęta dostają sianokiszonkę. Latem kiszonka z kukurydzy jest zastępowana kiszonką z żyta.
Średnie przyrosty opasów w całym okresie tuczu, jak zapewnia rolnik, wynoszą 1300 g, a w końcowym okresie sięgają nawet 1600 g. Zwierzęta są utrzymywane do masy 650-700 kg i średnio do wieku 18-20 miesięcy.
Producent przy sprzedaży byków hf rozlicza się według wagi żywej, a gdy sprzedaje mieszańce, poubojowo.
Przemysław Wala został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 w kategorii producent opasów. Konkurs został zorganizowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt sfinansowano z funduszu promocji mięsa wołowego.
Więcej informacji na ten produkcji opasów znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ