Hybrydyzacja sprzyjała udomowieniu i adaptacji bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2018,15:00 Aktualizacja: 09-07-2018,9:36
A A A

Międzynarodowy zespół badaczy - w tym Polaków - zsekwencjonował genomy kilku gatunków wołowatych z rodzaju Bos (w tym bydła, jaka i żubra) i stwierdził, że hybrydyzacja doprowadziła do wymiany istotnych genów pomiędzy tymi gatunkami.

Badania wskazują, że jest to naturalny proces o istotnym znaczeniu adaptacyjnym.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Ecology and Evolution". O badaniach poinformował w przesłanym PAP komunikacie jeden z autorów publikacji, prof. Jan Wójcik z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

żubry, populacja żubra w Polsce, Puszcza Augustowska, żubry w Polsce, ile jest żubrów w Polsce

Wiemy, ile żubrów żyje w Polsce

Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. Z danych na koniec 2017 roku wynika, że w stanie wolnym żubry żyły w pięciu stadach. Gdzie jest ich najwięcej? W Puszczy Białowieskiej (654 osobniki), Bieszczadach (487 osobników),...
Naukowcy dowiedli między innymi, że jaki i bydło tybetańskie krzyżowały się. W wyniku tego doszło do tzw. introgresji alleli genu EGLN1. A to znaczy, że do puli genowej bydła tybetańskiego włączone zostały geny jaka. Były to geny ułatwiające adaptację na dużych wysokościach.

Bydło tybetańskie z genami przejętymi od jaka wyróżniało się niższym poziomem stężenia hemoglobiny i mniejszą liczbą czerwonych krwinek, co wskazuje na reakcję adaptacyjną przeciw nadkrwistości wywoływanej niedotlenieniem.

Jak prawdopodobnie bytował na tybetańskich płaskowyżach przez miliony lat i zaadaptował się do tamtych warunków życia, a introgresja jego "wysokogórskich" genów pomogła tybetańskiemu bydłu przetrwać na dużych wysokościach.

Co ciekawe, inne badania dowiodły, że podobne procesy miały miejsce u ludzi - Tybetańczycy przejęli geny od denisowian. Podobne było u psów - mastify tybetańskie przejęły geny od tybetańskich wilków. We wszystkich przypadkach korzystne geny pochodziły od pokrewnych gatunków, które były już przystosowane do życia na dużych wysokościach.

Badacze analizowali również genomy bydła zebu i azjatyckiego bydła gajal i udokumentowali introgresję genu SYN3. Gen ten jest szczególnie istotny w procesie udomowienia, ponieważ sprawia, że zwierzęta udomowione wykazują mniejszy strach wobec ludzi.

puszcza knyszyńska, zagroda pokazaowa żubrów, lasy państwowe, Nadleśnictwo Supraśl, andrzej nowak

Ruszyła budowa zagrody pokazowej żubrów. To może być niezwykłe miejsce

W Puszczy Knyszyńskiej ruszyła budowa zagrody pokazowej żubrów. Już za dwa lata zamieszkają tam pierwsi lokatorzy. Koszt inwestycji wynosi ponad 17 mln zł. - Właśnie skończyliśmy uzgadnianie niezbędnych dokumentów i możemy startować z...
Ponadto, badania te wykazały, że hybrydyzacja pomiędzy bydłem zebu i bydłem bali spowodowała wymianę genów SEPT5 i GP1BB sprzyjających udomowieniu. Ponieważ zebu zostało udomowione znacznie wcześniej niż bydło gajal i bali, naukowcy sugerują, że introgresja genów "udomowienia" od zebu ułatwiła skuteczne udomowienie tych dwóch azjatyckich gatunków bydła.

Opublikowane wyniki sugerują, że badane gatunki z rodziny wołowatych nie rozwijały się w izolacji genetycznej, a wymiana genów pomiędzy nimi była ważnym źródłem nowej zmienności genetycznej i sprzyjała adaptacjom w nowych środowiskach.

To wskazuje, że rodzaj Bos jest genetycznie połączonym kompleksem gatunków. Ten zmieniający się pogląd na podstawowe właściwości gatunków ma głębokie implikacje zarówno dla hodowców zwierząt, jak i dla biologów zajmujących się ochroną zwierząt. Introgresja i mieszanie się pul genetycznych były wcześniej uważane za szkodliwy proces, którego należy unikać. Jednakże nowe badania wskazują, że jest to ważny naturalny proces o istotnym znaczeniu adaptacyjnym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA