Ruszyła budowa zagrody pokazowej żubrów. To może być niezwykłe miejsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: LP (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2018,12:25 Aktualizacja: 06-06-2018,12:37
A A A

W Puszczy Knyszyńskiej ruszyła budowa zagrody pokazowej żubrów. Już za dwa lata zamieszkają tam pierwsi lokatorzy. Koszt inwestycji wynosi ponad 17 mln zł.

- Właśnie skończyliśmy uzgadnianie niezbędnych dokumentów i możemy startować z budową. Prace przygotowawcze trwały aż cztery lata. Teraz przed nami ogromne wyzwanie, czyli budowa tego niezwykłego miejsca, które powstanie w Nadleśnictwie Supraśl - zapowiada Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

żubry, Puszcza Białowieska

Dzierżawa łąk dla żubrów

Około 60 rolników z województwa podlaskiego zainteresowanych jest oddaniem w dzierżawę łąk na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, by mogły z nich korzystać żubry. Rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że na łąkach pozostawią siano, z...

Prof. Marcin Smoleński z Politechniki Białostockiej zaproponował, aby zagroda powstała w rejonie Kopnej Góry. Przy okazji będzie można wykorzystać potencjał istniejącego Arboretum. W pobliżu tego miejsca istnieje doskonała infrastruktura turystyczna: strefy piknikowe, ścieżki edukacyjne, parkingi. Jest też wiele innych atrakcji turystycznych, jak np. muzeum Puszczy Knyszyńskiej, Cmentarz Powstańców Listopadowych czy izba edukacyjna - donoszą Lasy Państwowe.

O proponowanej lokalizacji pozytywnie wypowiedziała się również prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jej zdaniem umiejscowienie i planowana wielkość zagrody gwarantują właściwe warunki przebywania tam stada żubrów.

Zagroda pokazowa w Kopnej Górze będzie przedsięwzięciem edukacyjno-turystycznym. Za dwa lata zamieszka w niej 10 żubrów. Obiekt powstanie na terenie byłej składnicy drewna. Jest realizowany w ramach "Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe" finansowanego przez fundusz leśny, przy udziale środków zewnętrznych.

Do końca roku, w ramach pierwszego etapu inwestycji, powstaną drogi techniczne i alejki spacerowe. Całość zostanie też ogrodzona. Powierzchnia zagrody wraz z infrastrukturą to blisko 20 hektarów. Podczas prac przygotowawczych trzeba będzie oczyścić z drzew około 3 hektarów lasu.

Planowany termin zakończenia budowy to 2020 r., a koszt inwestycji wynosi ponad 17 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj