Wiemy, ile żubrów żyje w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2018,9:15 Aktualizacja: 06-04-2018,9:19
A A A

Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. Z danych na koniec 2017 roku wynika, że w stanie wolnym żubry żyły w pięciu stadach.

Gdzie jest ich najwięcej? W Puszczy Białowieskiej (654 osobniki), Bieszczadach (487 osobników), województwie zachodniopomorskim (216 osobników), Puszczy Knyszyńskiej (158 osobników) oraz Puszczy Boreckiej (120 osobników).

Właśnie zapoczątkowano budowę nowego stada w Puszczy Augustowskiej. 5 kwietnia siedem osobników wypuszczono z tzw. zagrody adaptacyjnej. Żubry (pięć młodych krów oraz dwa młode byki) pochodzą z Puszczy Boreckiej.

Puszcza Białowieska, żubry, podlaskie, Bielsk Podlaski, Lasy Państwowe

Żubry buszują w rzepaku

Kilkadziesiąt żubrów przeniosło się z Puszczy Białowieskiej na prywatne pola w okolicach Bielska Podlaskiego. Efektem jest konflikt z odnotowującymi rokrocznie ogromne straty finansowe rolnikami. Żubr jest gatunkiem sztandarowym dla ochrony...
"Wcześniej w Puszczy Augustowskiej realizowane były prace mające na celu przygotowanie siedliska dla żubrów (łąki, wodopoje, budowa zagrody aklimatyzacyjnej, budowa brogu i zakup karmy)" - informuje Ministerstwo Środowiska.

Utworzone stado bytować będzie na terenie Puszczy Augustowskiej, która na podstawie przeprowadzonych w ostatnich latach badań została uznana za teren, gdzie istnieją odpowiednie warunki przyrodnicze do utworzenia populacji żubrów.  

Wypuszczone żubry przez cały czas mają być monitorowane telemetrycznie oraz nadzorowane przez służby leśne przy wsparciu merytorycznym prof. dr hab. Wandy Olech-Piaseckiej oraz służb weterynaryjnych. - Żubr jest kojarzony z Polską od wieków, odbudowa jego populacji to ogromny sukces Polski - powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska

żubr, żubry na polach, odszkdowania za straty wyrządzane przez żubry, podlasie

Coraz więcej odszkodowań za uprawy zniszczone przez żubry

Prawie 1,3 mln zł odszkodowań w 2017 roku wypłaciła rolnikom Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku za uprawy zniszczone w Podlaskiem przez - będące pod ochroną - żubry. Zwierzęta upodobały sobie głównie duże pola z...
- 85 proc. żubrów w naszym kraju żyje w stanie wolnym, a prawie1/3 światowej populacji żubra w Polsce - dodała.

W stanie wolnym na koniec 2017 roku żyło 1635 osobników żubra (wraz z osobnikami w hodowli 1873 osobniki), tj. o ponad połowę więcej niż 15 lat temu. Warto zaznaczyć, że jeszcze wcześniej, tj. na początku XX wieku, żubry na wolności wyginęły (ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej został zabity w kwietniu 1919 roku).

Skutkiem odbudowy populacji z bardzo małej liczby osobników jest zbyt niska pula genowa, przez co żubry są bardzo podatne na choroby. Dlatego też pomimo stosunkowo dużej liczebności, gatunek ten wciąż wymaga od resortu środowiska prowadzenia czynnej ochrony.

W ciągu ostatnich trzech lat wydano zezwolenia na wprowadzenie z hodowli do środowiska łącznie 17 osobników.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu