Hodowcy złożyli wnioski o refundację zakupu jałówek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-08-2017,9:00 Aktualizacja: 04-08-2017,9:01
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka do 31 lipca mieli czas na składanie do Agencji Rynku Rolnego wniosków o refundację kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych.

Hodowcy bydła mogli zgłaszać się do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka o wystawienie niezbędnych do uzyskania pomocy świadectw rodowodowych.

mleko w szkole, mleko surowe, rok szkolny, dzieci

Mleko w szkole przegrywa z owocami i warzywami

Dzieci z klas 1-5 przez 84 dni w roku szkolnym otrzymają porcję mleka, a także owoców i warzyw. Jak podaje TVP 1 łączna kwota na ten cel wynosi 243 mln zł. Połowę finansuje Bruksela. W drugiej połowie pochodzą one z budżetu państwa. Rząd...

PFHBiPM poinformowała, że jej pracownicy w Warszawie i w biurach regionalnych w lipcu wystawili w sumie 16 689 dokumentów potwierdzających pochodzenie zakupionych przez hodowców zwierząt. W poszczególnych biurach wyglądało to następująco:

  • Białystok – 3724 szt.
  • Poznań – 3156 szt.
  • Warszawa – 2606 szt.
  • Olsztyn – 1574 szt.
  • Bydgoszcz – 1508 szt.
  • Rzgów – 957 szt.
  • Wrocław – 956 szt.
  • Lublin – 884 szt.
  • Gdańsk – 720 szt.
  • Zabierzów – 375 szt.
  • Koszalin – 229 szt.

duże gospodarstwa rolne, bydło, chów bydła, Lubuskie Forum Rolniczego, dzierżawa ziemi

Mniej dużych gospodarzy, to mniejsze pogłowie bydła

Wsparcie dla małych gospodarstw rodzinnych jest bardzo ważne i postulowane ze wszystkich stron rolniczej branży oraz rządzących. Coraz częściej pojawiają się też jednak głosy broniące interesów dużych gospodarstw - zwłaszcza w kontekście...

Świadectwa były wysyłane za pomocą Poczty Polskiej, firm kurierskich, a także hodowcy odbierali je osobiście.

Refundacja kosztów przysługiwała do nie więcej niż 30 sztuk jałówek tych zwierząt zakupionych w od 1 stycznia do dnia 31 lipca 2017 r. W dniu zakupu jałówki musiały być w wieku między 3-24 miesiące.

Jałówki musiały być zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich, dla których wystawiono świadectwo potwierdzające ich pochodzenie.

Refundację mógł otrzymać producent mleka, który w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy posiadał w siedzibie stada krowy mleczne lub kombinowane w wieku powyżej 24 miesięcy lub nie posiadał w tym dniu krów według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oraz sprzedał w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 5 tys. kg mleka.

Producenci mleka, którzy otrzymają refundację do zakupu jałówek ras mlecznych są zobowiązani do utrzymywania tych zwierząt co najmniej do 31 lipca 2020 roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA