Znamy stawki w ramach ekoschematów. Na jakie kwoty mogą liczyć rolnicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2024,19:20 Aktualizacja: 20-02-2024,19:22
A A A

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie stawek płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska za 2023 r.

Rolnicy, mający przecież obecnie nie lada wyzwania finansowe przed sobą w kontekście rozpoczęcia wiosennych prac polowych i związanych z tym zakupów środków do produkcji, z niecierpliwością czekają na wypłatę części dopłat bezpośrednich, jakimi są płatności związane z realizacją ekoschematów. Do tej pory nie było nawet wiadomo, jakie będą stawki tego wsparcia.

Realizacje płatności od marca

Jeszcze na początku lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informowała, że zostało wdrożone oprogramowanie w zakresie kontroli administracyjnej dla ekoschematów powierzchniowych (ok. 340 tys. wniosków) i rozpoczęto kontrolę administracyjną wniosków. Dopiero na podstawie wyników tej kontroli miały zostać przygotowane dane niezbędne do określenia stawek płatności.

arimr, agencja, dopłaty bezpośrednie, zaliczki, ekoschematy

ARiMR przekonuje, że nie ma opóźnień w wypłatach dopłat bezpośrednich. I wskazuje, kiedy ruszą płatności ekoschematowe

Realizacja dopłat bezpośrednich nie jest opóźniona, całość środków zostanie wypłacona do 30 czerwca br. - zapewnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotychczas do rolników trafiło łącznie 10,2 mld zł....

"Decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich uwzględniające ekoschematowe płatności powierzchniowe będą wydawane od 26 lutego 2024 r. co pozwoli na realizację przyznanych płatności już w pierwszych dniach marca. Ze względu na okresy referencyjne kończące się dla niektórych wariantów w dobrostanie zwierząt 14 marca 2024 r., decyzje dla rolników ubiegających się w ramach płatności bezpośrednich o płatności dobrostanowe (ok. 94 tys. rolników) będą wydawane w kwietniu 2024 r. i na bieżąco będą realizowane wypłaty" – wyjaśniała ARiMR.

Znane stawki za ekoschematy

Zatem na przelewy na konta rolnicy będą jeszcze musieli trochę poczekać. Ale znane są już przynajmniej stawki płatności z tytułu realizacji ekoschematów powierzchniowych. Zgodnie z projektem rozporządzenia, który 20 lutego ukazał się w serwisie Rządowego Centrum Legislacji, propozycje są takie:

1. Stawka płatności do obszarów z roślinami miododajnymi - 1 240,76 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

2. Stawka płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi - 103,56 zł za jeden punkt przyznany za realizację danej praktyki służącej zwiększeniu sekwestracji węgla w glebie i poprawie zarządzania składnikami odżywczymi na obszarze zatwierdzonym do tej płatności.

3. Stawka płatności do integrowanej produkcji roślin - 1 346,40 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

4. Stawka płatności do biologicznej ochrony upraw - 414,29 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

5. Stawka płatności do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych - 291,05 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu