Ubezpieczenia upraw mogą być opłacane z dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2022,15:40 Aktualizacja: 21-04-2022,14:04
A A A

Rolnicy będą mieli dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń upraw rolnych w wysokości 65 proc. Swoją część składki mogą uregulować z dopłat bezpośrednich. Na ten cel są zabezpieczone fundusze nawet wtedy gdyby wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy - zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zachęcał rolników do ubezpieczenia kompleksowego upraw rolnych z dopłatą z budżetu państwa wynoszącą 65 proc. składki.

bezpieczenia upraw, Henryk Kowalczyk, susza rolnicza, AGRO TUW

Minister apeluje o ubezpieczanie upraw. Środków na pewno nie zabraknie

Za 2-3 lata wszyscy rolnicy będą ubezpieczeni - ocenił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że dla wszystkich powierzchni uprawianych w Polsce możemy zastosować dopłatę do ubezpieczeń. - Warto się ubezpieczać, bo daje to poczucie...

"Tylko 35 proc. tej składki płaci rolnik. Mało tego, na podstawie zmienionej ustawy rolnik może tą składkę zadysponować, zapłacić z dopłat bezpośrednich, które otrzyma w przyszłości w październiku czy listopadzie" - zaznaczył minister Kowalczyk.

Podkreślił także, że rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy nie wydając w tej chwili środków finansowych, tylko przekazując taką dyspozycje Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, by naliczyć należną składkę z płatności bezpośrednich.

"Wybierajmy ubezpieczenia kompleksowe, łącznie z suszą, nie pojedyncze ryzyko. Mamy na ten cel przeznaczone środki finansowe w odpowiedniej ilości, nawet jeśli wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy. Te środki finansowe są zabezpieczone" - zapewnił Kowalczyk. 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu