Rolnicy nie tracą czasu. Wniosków przybywa błyskawicznie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2015,9:05 Aktualizacja: 01-04-2015,9:21
A A A

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w województwie podkarpackim już ponad 12 tys. rolników złożyło wnioski o unijne płatności bezpośrednie.

Urzędnicy podkreślają, że najwięcej dokumentów dotychczas wpłynęło z powiatu rzeszowskiego - 1354, a najmniej, bo zaledwie 156 z powiatu bieszczadzkiego, którego siedzibą są Ustrzyki Dolne.

W tym roku dużą popularnością cieszy się wypełnianie wniosków w internecie za pomocą nowej aplikacji e-wniosek na stronie ARiMR. W pierwszym tygodniu było ich więcej niż w całym ubiegłym roku. Aplikacja znacznie ułatwia wypełnianie wniosków, gdyż można korzystać z danych Agencji, pozwala również rozrysować załączniki graficzne - informuje Polskie Radio Rzeszów.

A co jeżeli rolnik nie ma loginu i hasła? W tym przypadku musi osobiście udać się do biura ARiMR i na miejscu złożyć odpowiedni wniosek. Po weryfikacji danych, zostanie nadany login i hasło dostępowe.

Apel ministra zrobił swoje

Chociaż wnioski można składać do 15 czerwca (pierwotnie do 15 maja, ale wydłużono termin), to rolnicy nie mają zamiaru czekać. Najwyraźniej wzięli sobie do serca słowa ministra rolnictwa, który niedawno apelował o to, aby nie tracić czasu. - Jeżeli chcecie pieniędzy w grudniu, złóżcie wnioski w marcu - mówił Marek Sawicki.

Średnia płatność za 2015 rok to ok. 243 euro/ha i tak naprawdę tylko od aktywności rolnika zależy wysokość dopłat. Aktywny rolnik może otrzymać nawet ponad 500 euro/ha. W nowym systemie płatności bezpośrednich jest do wykorzystania ponad 23,5 mld euro.

Co ważne, na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, płatności powierzchniowe PROW 2007-2013 (kontynuacyjne) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, pomoc na zalesianie.

Zazielenianie i młody rolnik

Jednolita płatność obszarowa i płatność za zazielenienie to ok. 180 euro/ha. Do powierzchni kwalifikujących się hektarów, będących w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek.

Płatność dla młodych rolników obejmuje 2 proc. krajowej koperty finansowej. To oferta dla osób, które po raz pierwszy zakładają gospodarstwo, których wiek nie przekracza 40 lat w roku składania wniosku. Limit wspieranej powierzchni to jest do 50 ha. Stawka ok. 60 euro/ha.

Nowością są płatność dodatkowe (8,3 proc. krajowej koperty finansowej). Wsparcie to dotyczy hektarów z przedziału od 3,01 do 30 (małe i średnie gospodarstwa). Stawka ok. 40 euro/ha

Sektory objęte wsparciem i szacunkowe stawki na 2015 r.:

• ziemniaki skrobiowe (ok. 400 euro/ha),

• buraki cukrowe (ok. 400 euro/ha),

• pomidory (ok. 400 euro/ha),

• owoce miękkie: truskawki i maliny (ok. 250 euro/ha),

• len (ok. 200 euro/ha),

• konopie włókniste (ok. 200 euro/ha).

• bydło (ok. 69 euro/szt.),

• krowy (ok. 69 euro/szt.),

• owce (ok. 25 euro/szt.),

• kozy (ok. 15 euro/szt.),

• rośliny wysokobiałkowe (ok. 240 euro/ha),

• chmiel (ok. 480 euro/ha)

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu