Rolnicy dostaną wsparcie na inwestycje gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2016,12:10 Aktualizacja: 01-03-2016,12:48
A A A

Od 31 marca do 29 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu PROW 2014-2020.

Wsparcie można otrzymać na inwestycje związane z:

  • rozwojem produkcji prosiąt - maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł
  • rozwojem produkcji mleka krowiego - wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego - wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł
  • racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu - maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach - max. wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł

dopłaty bezpośrednie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłata zaliczek

Dopłaty bezpośrednie 2015. Wypłata pieniędzy nie jest zagrożona

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa zapewnił, że wypłata dopłat bezpośrednich nie jest zagrożona i wszyscy ubiegający się o nie rolnicy dostaną pieniądze do końca czerwca. Polityk podkreślił, że problemy z wypłatami są związane z uruchamianiem...

Pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych" będzie przyznawana w postaci dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji - podaje ARiMR na swojej stronie internetowej.  Wsparcie wynosi standardowo 50 proc., ale w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub kilku rolników może wzrosnąć o 10 proc.

O fundusze mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale 10.000-200.000 euro. Wyjątek od tej reguły stanowią gospodarze, którzy będą wspólnie składać  wniosek. Wówczas łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro, a w roku w którym zostanie złożony dokument o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich osiągnie wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro.

Złożone przez rolników wnioski zostaną ocenione, a suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. Pod uwagę będą brane m.in. wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, to czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości, czy ma nie więcej niż 40 lat oraz czy inwestycja, którą będzie realizował służy ochronie środowiska naturalnego.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu