Poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan sadownicy mogą składać wnioski o pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2023,10:55 Aktualizacja: 05-10-2023,10:57
A A A

Właściciele gospodarstw sadowniczych, w których w tym roku powstały szkody w wyniku zaistnienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogą już ubiegać się o wsparcie. Wnioski do 20 października przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Z dofinansowania mogą skorzystać producenci rolni, u których w gospodarstwach w 2023 r. przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw drzew owocowych. Warto wiedzieć, że jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 5 ubiegłych lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej), wsparcie będzie przyznawane w ramach pomocy de minimis. Natomiast w przypadku strat, które wynoszą powyżej 30 proc., obliczanych na tej samej zasadzie średniej rocznej produkcji, pomoc będzie udzielana poza formułą de minimis” – precyzuje warunki wsparcia w komunikacie ARiMR.

mrirw, resort rolnictwa, uprawy, straty, truskawki, krzewy owocowe, szkody, pomoc, wnioski, arimr

2500 zł do hektara zniszczonych truskawek i krzewów owocowych

Rolnicy, którzy w tym roku odnotowali szkody w uprawach krzewów owocowych i truskawek w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu - w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni tych upraw - mogą składać wnioski o...

Będzie też wsparcie, gdy straty były mniejsze

Trzeba tu jednocześnie dodać, że minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział uruchomienie pomocy dla sadowników także w sytuacji, jeśli straty sięgały minimum 50 proc.

„Będziemy zmieniać to rozporządzenie, żeby pomóc również sadownikom i plantatorom - mówimy o drzewach i krzewach owocowych, jak również o truskawkach - którzy mieli straty w swoich uprawach poniżej 70 proc., a powyżej 50 proc." – wyjaśnił Telus, dodając, że środki będą niższe niż w przypadku rolników, którzy ponieśli ponad 70 proc. strat.

"Będzie ta pomoc. Przygotowujemy rozporządzenie. W najbliższym czasie ogłosimy szczegóły tego rozporządzenia" – mówił w miniony poniedziałek szef resortu rolnictwa, zastrzegając, iż na taką zmianę będzie trzeba uzyskać zgodę Unii Europejskiej.

owoce, jabłka, spożycie, eksport, zakupy, promocja, unia owocowa

Polska największym producentem jabłek w UE. Jemy ich jednak dość mało

Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W...

Bez ubezpieczenia – o połowę mniejsza pomoc

Wracając do tego już uruchomionego wsparcia, by obliczyć wysokość dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy - 5 tys. zł.

"Jedno gospodarstwo nie może jednak otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. Co istotne, w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie pomniejszana o 50 proc.” – zastrzega Agencja.

Wnioski w ramach naboru trwającego do 20 października można składać bezpośrednio w placówkach ARiMR, wysyłać drogą pocztową, a także przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Więcej informacji o tym wsparciu można pozyskać tutaj.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu