Chorobowe rolników wyższe nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2016,17:55 Aktualizacja: 22-08-2016,18:12
A A A

Świadczenie chorobowe rolników nie zostanie podwyższone. Dlaczego? Trzeba by wówczas podnieść składki - tłumaczy ministerstwo rolnictwa i rozwiewa wszelkie nadzieje.

W sprawie zwiększenia dziennego świadczenia chorobowego wystąpiła do niego Rada do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich działająca przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Wytknęła, że w chwili obecnej wynosi ono zaledwie 10 zł dziennie;

W odpowiedzi resort przypomniał, iż zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni i wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy.

Składka na ubezpieczenie społeczne, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników bez zmian

Ostatni ustawowy dzień na opłacenie należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za trzeci kwartał (31 lipca) przypada w tym roku w niedzielę. Opłatę będzie więc można uiścić jeszcze 1 sierpnia. Najważniejsza...
Wysokość zasiłku chorobowego ustala w drodze rozporządzenia minister rolnictwa, ale dokonuje tego po zasięgnięciu opinii Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z uwzględnieniem stanu finansów Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

"Ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie stanowi samofinansujący się element ubezpieczenia społecznego rolników. Oznacza to, że składki ubezpieczonych muszą sfinansować wydatki na świadczenia z tego ubezpieczenia. W związku z powyższym do wprowadzania ewentualnych zmian w zakresie wysokości i dostępu do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, należy podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ konsekwencją zwiększonych wydatków będzie konieczność podwyższenia składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie" - precyzuje ministerstwo.

Jak zaznacza, wpływy i wydatki z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników muszą się zbilansować, aby nie zachwiać jego płynności finansowej.

"Takie też podejście reprezentuje Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników, która jednocześnie ustala wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie" - przekonuje resort.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu