Będą miliony na poprawę jakości gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2018,9:30 Aktualizacja: 19-12-2018,9:39
A A A

Rekultywacja na cele rolnicze gruntów zdegradowanych, użyźnianie gleb o niskiej wartości produkcyjnej, przeciwdziałanie erozji gleb, modernizacja i budowa dróg dojazdowych do pól - o dofinansowanie na takie cele będzie się można starać w Małopolsce.

Samorząd województwa przeznaczył na to aż 11 mln zł. Już na początku roku pula zacznie być dzielona między wnioskodawców.

scalanie gruntów, podkarpacie, fundusze ue, prow 2014-2020, Magdalena Sobina

Dostali najwięcej pieniędzy w kraju na scalanie gruntów

Podkarpacie otrzymało najwięcej w kraju unijnych funduszy na scalenia gruntów rolnych. To ponad 335 milionów złotych, czyli 27 proc. środków UE, które Polska posiada na ten cel w obecnej perspektywie finansowej. Potrzeby...

- W 2019 roku przeznaczymy ogromne środki pochodzące z budżetu województwa na zadania związanie z ochroną gruntów rolnych w całym regionie. Dzięki nim poprawi się komfort pracy małopolskich rolników, a ich pola zostaną zabezpieczone przed niekorzystnymi działaniami natury, takimi jak erozja gleb czy zarastanie gruntów - podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek woj. małopolskiego.

Dotacje będą przeznaczone np. na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól (od 30 do 150 tys. zł) oraz budowę lub odnawianie zbiorników małej retencji (o wielkości do 5 tys. m kw.), które służą nawadnianiu pól (50 tys. zł).

Małopolskie powiaty dodatkowo będą mogły starać się o dotacje na zakup specjalistycznego sprzętu pomiarowego i informatycznego, który pomoże urzędnikom prowadzić niezbędne sprawy dotyczące ochrony gruntów rolnych.

Inne cele, na które będzie można pozyskać środki, to:

małe zbiorniki retencyjne, susza rolnicza, małopolska, wyłączenia gruntów rolnych z produkcji

Są pieniądze na zbiorniki małej retencji. Rolnicy też mogą się starać

Susza w uprawach to jeden z najczarniejszych scenariuszy dla rolników. Pomocne w zaopatrzeniu roślin w wodę mogą być małe zbiorniki retencyjne, ale żeby je zbudować lub zmodernizować potrzeba sporo pieniędzy. Można się jednak starać o...

 

  • rekultywacja na cele rolnicze gruntów zdegradowanych przez działalność nieustalonych osób oraz zagospodarowanie na cele rolnicze gruntów już zrekultywowanych
  • użyźnianie gleb o niskiej wartości produkcyjnej, ulepszanie rzeźby terenu, usuwanie kamieni i odkrzaczanie
  • przeciwdziałanie erozji gleb i ruchom masowym ziemi, w tym zwrot kosztów zakupu nasion i sadzonek
  • wdrażanie i upowszechnianie wyników prac naukowo-badawczych, związanych z ochroną gruntów rolnych

"Jednostki samorządu terytorialnego i właściciele gruntów rolnych będą mogli starać się o dotacje przez równe dwa miesiące. Wnioski będą przyjmowane od 1 stycznia do 28 lutego 2019 r." - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu