Banki "odbiją" sobie podatek. Marże pójdą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2015,9:15 Aktualizacja: 14-12-2015,9:39
A A A

Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich uważa, że banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego, a skutkiem tego może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej.

Marże kredytów hipotecznych podwyższyły ostatnio mBank i Deutsche Bank. Projektem ustawy dotyczącej podatku bankowego na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu ma się zająć Sejm.

Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku poinformował PAP, że "bank z powodów biznesowych dokonał korekty siatki marż kredytów hipotecznych dla osób fizycznych - wzrosły one o 0,4 pkt. proc. dla nowych kredytów, których umowa dopiero zostanie zawarta". Z kolei w Deutsche Banku podwyżka marż wyniosła 0,65 pkt proc.

podatek bankowy, podatek od aktywów banków, wojciech jasiński

Podatek bankowy już w Sejmie

Poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy) trafił już do marszałka Sejmu. Stawka podatku wyniesie 0,0325 proc. i będzie naliczana miesięcznie. - Podatkiem będą objęte banki krajowe, oddziały...

Według opinii ekonomistów właśnie perspektywa tego podatku skłoniła oba banki do tego ruchu. Groszek również w rozmowie z PAP ocenił, że to podatek bankowy mógł być powodem zwiększenia przez oba te banki marż, tym bardziej że, jak dodał, marże na kredytach hipotecznych miały one dotąd bardzo niskie.

Wiceszef ZBP przyznał też, że banki na pewno będą reagować na wprowadzenie podatku bankowego, by "zasypać uszczerbek", związany z tym podatkiem. Jedną z reakcji może być podwyższanie marż kredytowych, choć z drugiej strony nie wszystkie banki będą mogły swobodnie dokonywać tego ruchu, bo może je to wyeliminować z rynku.

Dlatego innym skutkiem podatku bankowego może być np. obniżenie akcji kredytowej. - Podatek ma karać banki za to, co finansuje gospodarkę, bo opodatkowuje się aktywa, czyli głównie kredytowe. To może spowodować, że niektóre banki nie będą miały motywacji, by udzielać więcej kredytów - mówił Groszek.  

Przypomniał, że sami bankowcy opowiadali się raczej za podwyższeniem CIT, bo płaci go się go wtedy, gdy ma się zysk. - Podatek bankowy jest natomiast podatkiem majątkowym, który banki będą musiały płacić niezależnie od tego, czy mają zysk i w jakiej wysokości. Nawet w sytuacji ujemnych wyników finansowych i dlatego podatek może niektóre z banków postawić w trudnej sytuacji - zaznaczył na koniec.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu