Z narażeniem życia ratowali gospodarstwo przed ogniem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2017,13:00 Aktualizacja: 25-10-2017,12:50
A A A

Trzy osoby odniosły obrażenia podczas ratowania dobytku przed płomieniami, które pojawiły się w jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Adamów (gmina Opatów, województwo świętokrzyskie).

Paliły się część warsztatowa i dach budynku gospodarczego, w którym znajdowały się maszyny rolnicze (w tym trzy kombajny) oraz dach na przyległej do tego obiektu stodole.

pożary gospodarstw, pożary, straż pożarna, pożary maszyn rolniczych, pożary budynków gospodarczych

Budynki, sprzęt i tytoń w ogniu. Pożary trawią gospodarstwa

W ostatnich dniach wakacji i na początku września wybuchło kilka groźnych pożarów w rolniczych obejściach i na polach. Tylko w miejscowości Boronice (woj. świętokrzyskie) strażacy dwukrotnie gasili suszarnię tytoniu. Za pierwszym razem, gdy...

- Przed przybyciem zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia mieszkańcy posesji uratowali część maszyn rolniczych. Niestety, troje z nich odniosło obrażenia. Jedna osoba została zabrana do szpitala, miała poparzone ręce - relacjonuje asp. sztab. Robert Rędziak z Komendy Powiatowej PSP w Opatowie.

Po ugaszeniu pożaru ratownicy musieli rozebrać uszkodzoną konstrukcję dachu budynku gospodarczego, która groziła zawaleniem. Udało uratować się znajdujące się w budynku dwie przyczepy, siewnik do zboża, opryskiwacz, stodołę wraz ze składowanym zbożem oraz dom.

W trwającej ponad 5 godzin akcji uczestniczyły 3 zastępy zawodowych strażaków i tyle samo jednostek ochotniczych. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie było zwarcie instalacji elektrycznej.

Roboty rozbiórkowe trzeba też było przeprowadzić po pożarze w gospodarstwie w miejscowości Dudki-Kolonia (gm. Mońki, woj. podlaskie). Konstrukcja dachu płonącego garażu częściowo zawaliła się na stojące wewnątrz dwa ciągniki i maszyny rolnicze.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym służby przypominają, by przejrzeć w gospodarstwach stan przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach. Straż Pożarna każdego roku odnotowuje bowiem kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

W 2016 roku wybuchło 14.266 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 238 od urządzeń na paliwa ciekłe i 636 od urządzeń na paliwa gazowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement