Turyści szturmują polskie winnice

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP Alfred Kyc, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,8:55 Aktualizacja: 23-04-2019,9:15
A A A

Blisko 70 proc. gospodarstw winiarskich na Podkarpaciu przyjmuje turystów. - W połowie z nich sprzedawane jest wino - powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

- Bum na zakładanie nowych winnic na Podkarpaciu przystopował, ale te, które już istnieją, poszerzają swój areał. Profesjonalizuje się także ich oferta turystyczna, a wina są coraz lepsze - mówiła Wawro.

winnice w polsce, uprawa winorośli, produkcja wina, wino białe, wino musujące

Polskie wina mogą niebawem doceniać enolodzy z całego świata

Produkcja wina gronowego w Polsce to zaledwie ułamek procenta wszystkich wytwarzanych, ale producenci i dystrybutorzy wierzą w przyszłość tego segmentu rynku. Nasze winnice mogą stać się dobrym jakościowo producentem win białych i musujących -...
Zauważyła, że "zmiany na lepsze wymusza rosnąca konkurencja". - Obecnie turysta odwiedzający regiony winiarskie nie zadowoli się ofertą pod hasłem to ciekawostka, której trzeba spróbować - podkreśliła prezes.

Jej zdaniem, oferowane wina są coraz lepsze, winiarze wprowadzają też w swoich gospodarstwach "dodatkowe atrakcje, np. biesiady przy winie, czy okazjonalne spotkania z winoroślą i winem w roli głównej".

- Wszystko po to, by przyciągnąć turystów. Zainwestowali duże pieniądze w założenie winnicy i jeszcze więcej pracy i serca włożyli w jej prowadzenie. Produkują wino komercyjnie i chcą je dobrze sprzedać. Teraz już nie chodzi tylko o sprzedanie małych partii win zalegających w piwnicach, bo produkują wino na większą skalę - wyjaśniła Wawro.

Dodała, że turystów zwiedzających podkarpackie winnice "można spotkać każdego dnia". - Ich wizyty zazwyczaj są wcześniej planowane, a wiele osób do winnic zagląda, np. przy okazji pobytu w Bieszczadach czy Beskidzie Niskim. Wiele osób jednak przyjeżdża tylko po to by kupić wino, które już dobrze znają i cenią - powiedziała.

produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, węgry, eksport wina

Sprzedaż wina idzie w górę. Szczególnie białego

Eksport węgierskiego wina znacznie wzrósł w pierwszej połowie roku zarówno pod względem ilości, jak i wartości - wynika z danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH). Ilość wina wyeksportowanego w tym czasie wzrosła o 79 proc. do...
Wawro zwróciła uwagę, że "na Podkarpaciu od kilku lat powstają lokalne szlaki winiarskie, coraz lepiej oznaczone i wspólnie promowane".

- Turystom proponuje się odwiedzenie kilku, a nawet kilkunastu winnic. Poza lokalnym winem oferują też specjały kuchni regionalnej i atrakcje turystyczne. Powstanie szlaków winnych coraz częściej wspierają lokalne samorządy, widząc w nich szanse na rozwój gospodarczy regionu - mówiła prezes fundacji Galicja Vitis.

W ocenie Wawro, "zainteresowanie winnicami rośnie, bo poprawia się jakość usług". - Coraz więcej gospodarstw winiarskich poza zwiedzaniem i degustacją zapewnia również noclegi i wyżywienie - zaznaczyła Wawro.

W regionie jest ok. 150 winnic, które mają od kilku arów do nawet trzech hektarów. Przeważają jednak gospodarstwa winiarskie o powierzchni 20-40 arów. W południowo-wschodniej Polsce uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa.

winnice w polsce, uprawa winorośli, produkcja wina, wino białe, wino czerwone, Aneta Wojdyło

Polskie wina coraz popularniejsze i bardziej docenianie w Europie

Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina 5,2 tys. hektolitrów. Polskie wino cenione jest za charakterystyczny smak...

W podkarpackich winnicach dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu. Stało się to w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas masowo przywożono do Polski.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj