Ten podatek nie przełożył się na wzrost cen żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2021,14:25 Aktualizacja: 15-03-2021,14:29
A A A

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych nie przełożył się istotnie na wzrost cen żywności - ocenia PKO BP w komentarzu do danych GUS na temat inflacji w lutym.

ceny skupu produktów rolnych, ceny źywności, raport gus, michał kołodziejczak, agrounia

Ceny na półkach, a stawki w skupach. Przepaść rośnie

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu 2021 roku były w skali roku niższe o 3,6 proc. – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Światełkiem w tunelu może by wzrost stawek w porównaniu do grudnia 2021 roku, choć...

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w minionym miesiącu wzrosły w skali roku o 2,4 proc., a w porównaniu ze styczniem o 0,5 proc. Wówczas stawki rok do roku poszły w górę o 2,6 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lutym o 0,6 proc. m/m, poniżej wzorca sezonowego. Słabsze od oczekiwań PKO BP "okazały się wzrosty stawek warzyw i owoców, co przełożyło się na spadek ich rocznej dynamiki.

Zdaniem analityków dane sugerują, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych nie przełożył się istotnie na wzrost cen żywności, podobnie jak opłata "małpkowa" na ceny alkoholu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj