Surowa kara dla myśliwych za zabicie wilczycy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2017,18:55 Aktualizacja: 09-11-2017,15:23
A A A

Myśliwi - przedsiębiorca z Częstochowy i podleśniczy z Nadleśnictwa Lesko zostali uznani za winnych zabicia i oskórowania wilczycy w miejscowości Żernica w Bieszczadach.

7 listopada 2017 r. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w mocy czerwcowy wyrok Sądu Rejonowego w Lesku. Wyrok jest prawomocny i podlega wykonaniu.

Za zastrzelenie wilka jeden z myśliwych został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ma też zapłacić rzecz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie 2,2 tys. zł. tytułem naprawienia wyrządzonej szkody - informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

wilki, wilk, liczenie wilków w Polsce, SGGW, drapieżniki w Polsce

Naukowcy chcą policzyć wilki żyjące w naszym kraju

Populacja wilka w Polsce cały czas się odradza. Dzisiaj, gdy wilki znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową, mogą opanowywać coraz większe terytorium naszego kraju. Wilki żyją w Bieszczadach - to chyba powszechna wiedza. Jeszcze kilkanaście lat...
Z kolei myśliwy, który oskórował wilczycę, został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Dodatkowo obaj mają zapłacić grzywny - w wysokości 5 i 3 tysięcy złotych, oraz zapłacić koszty postępowania sądowego. Skazanie prawomocnym wyrokiem to także podstawa do usunięcia myśliwych z szeregów Polskiego Związku Łowieckiego.

Proces był precedensowy. Przypadki nielegalnego zabijania wilków, o ile wychodzą na jaw, z reguły kończą się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców. W tym przypadku oskarżeni stanęli przed sądem i zostali skazani, ponieważ świadek, także myśliwy, który natknął się na moment oskórowywania wilka, zawiadomił organy ścigania.

Co znamienne, to nie sprawcy, ale świadek, który ujawnił sprawę zabicia i oskórowania wilka, miał problemy w środowisku myśliwych.

owce, wypas owiec, Stanisław Kutyna, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku

Owce schodzą z pastwisk. Wilki dały się we znaki juhasom

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim bacowie przygotowują się do zejścia z owcami z gór - powiedział Stanisław Kutyna z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku. Zaraz po nastaniu pierwszych przymrozków stada...
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot złożyła zawiadomienie do prokuratury oraz została dopuszczona do procesu przez sąd w Lesku z uwagi na "ochronę interesu społecznego związanego ze środowiskiem naturalnym, ale też interesu wymiaru sprawiedliwości".

- Nie ma naszej zgody na zabijanie gatunków chronionych. Dzisiejszy wyrok to dowód, że możemy ukrócić kłusownictwo tam, gdzie panuje zmowa milczenia. Myśliwi zabijający wilki to patologia. To kolejny dowód, że Polski Związek Łowiecki wymaga gruntownych reform - komentuje prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot Radosław Ślusarczyk.

Diana Piotrowska, rzeczniczka prasowa Polskiego Związku Łowieckiego na Twitterze oświadczyła, że "człowiek, który został skazany za zabicie wilka w Bieszczadach nie jest już członkiem PZŁ". - Nie ma zgody na zabijanie zwierząt chronionych - podkreśliła zdecydowanie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement