Rolnicy mają być szybciej obsługiwani

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2020,9:25 Aktualizacja: 06-07-2020,9:30
A A A

W KRUS i ARiMR trwają prace nad wprowadzeniem cyfryzacji do wszystkich obsługiwanych spraw - poinformował Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa.

Uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z wykorzystaniem środków elektronicznych przez rolników w ramach prowadzonych naborów oraz ich rozliczania było tematem spotkania z Prezydium Porozumienia Rolniczego, przedstawicielami organizacji - członków Copa-Cogeca.

pomoc suszowa, wsparcie dla rolnictwa, epidemia koronawirusa

Kończy się wypłata wsparcia za straty spowodowane suszą

W najbliższych dniach zakończy się wypłata rolnikom pomocy w związku ze stratami poniesionymi na skutek suszy w 2019 r. - zapowiedział w Sokołach i Jedwabnem (woj. podlaskie) minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Nie obawiamy się w tym roku głodu....

W rozmowach uczestniczyli też: Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. Wiceminister zapewnił, że przy składaniu wniosków przez rolników w systemach elektronicznych zastosowano już wiele uproszczeń.

- Od dwóch tygodni działa aplikacja, która za pośrednictwem profilu zaufanego jest pomocna przy procesie szacowania szkód suszowych, m.in. przez bazowanie na Ekonomicznym Bilansie Wodnym, wykorzystaniu georadarów i systemów satelitarnych. Sama aplikacja ma mieć docelowo jeszcze szersze zastosowanie - powiedział Kamiński.

Zwrócił również uwagę, że w przypadku pracowników sezonowych zostały wprowadzone rozwiązania ułatwiające regulacje dotyczące pomocnika rolnika. Podczas spotkania zwrócono także uwagę m.in. na skrócenie terminu rozpatrywania złożonych wniosków, system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) oraz szybszą wypłatę suszowego.

Poruszono także kwestie dotyczące spółek wodnych oraz pracowników sezonowych w szkółkarstwie, pomocy de minimis, uciążliwości produkcji rolniczej, a także nadmiernego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt gospodarskich.

Wiceszef resortu poinformował o zakończonych negocjacjach w sprawie unijnego planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki wspólnoty "Zielony Ład" oraz strategii: "Od pola do stołu" oraz "Bioróżnorodności", zachęcając jednocześnie do analizowania i składania przez organizacje rolnicze swoich propozycji i wniosków na temat tych dokumentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement