Rolnicy innowacyjni. I troszczą się o bezpieczeństwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2015,7:40 Aktualizacja: 28-09-2015,8:04
A A A

Rolnicy częściej niż inni Polacy deklarują stosowanie w codziennej pracy efektów aktualnych badań. I wskazują, że podczas zakupów wybierają sprzęty droższe, ale posiadające atesty bezpieczeństwa.

Tak wynika z tegorocznego Barometru Bayera, czyli badania społecznego wykonanego na zlecenie firmy Bayer. Podobnie jak w roku ubiegłym, przeprowadzono je na grupie 900 osób w wieku 18-55 lat.

Polscy rolnicy są innowacyjni, jak pokazują wyniki badań. Podobnie jak pozostali respondenci prezentują pozytywne nastawienie emocjonalne do zmian, nieco częściej deklarują zamiłowanie do nowości (68 proc. rolników względem 62 proc. ogółu respondentów), doceniają odmienne poglądy (67 wobec 59 proc.), a także lubią zmiany w życiu (53 do 46 proc.).

Nie wyróżniają się natomiast rolnicy, jeśli chodzi o dokonywanie zmian na rzecz zdrowia (badania profilaktyczne, diety) – to deklaruje 3 na 4 respondentów. Podobnie rzecz się ma w przypadku obsługi nowych urządzeń czy aplikacji (69 proc.) oraz zmian w obszarze przyzwyczajeń - sposobów wykonywania codziennych czynności czy spędzania wolnego czasu (67 proc.).

główny urząd statystyczny, bezpieczeństwo pracy, wypadki przy pracy

GUS: mniej śmiertelnych wypadków przy pracy

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w pierwszym półroczu 2015 roku w Polsce śmiertelnym wypadkom przy pracy uległo 121 osób. To o 1,6 proc. mniej niż przed rokiem.    W sumie w pierwszym półroczu br....

Farmerzy częściej niż pozostali badani (38 proc. wobec średniej 33 proc.) podejmują natomiast działania w kierunku poprawy swoich warunków mieszkaniowych oraz sytuacji zawodowej.

Taka sama tendencja w przypadku deklaracji stosowania w codziennej pracy efektów aktualnych badań (rolnicy 48 proc., średnia 42 proc.) oraz doceniania znaczenia najnowszych technologii dla jakości kontaktów społecznych (50 proc. wobec  39 proc.).

Jednocześnie, podobnie jak cała grupa badanych, rolnicy wskazują, że to ważne, by przez całe życie uczyć się czegoś nowego (81 proc. przy średniej 85 proc.), a nauka to wybór, nie konieczność (dla 65 proc. ogółu i 67 proc. rolników). Polacy lubią się uczyć: dla blisko 90 proc. respondentów i 82 proc. rolników to ogromna satysfakcja i duża wartość - nawet wówczas, gdy nie przynosi im to wymiernych korzyści (średnia 73 proc., rolnicy 71 proc.). Jednak pożytki te świetnie dostrzegają – np. deklarując, że zdobycze nauki czynią ich pracę bardziej efektywną (85 proc. dla ogółu i 82 proc. - rolników).

Co ciekawe, rolnicy dużą wagę – wbrew obiegowym opiniom – przywiązują do kwestii bezpieczeństwa. Przynajmniej w deklaracjach. Bo aż 62 proc. z nich (wobec 53 proc. ogółu respondentów) stwierdziło, że gdy tylko może, wówczas wybiera sprzęty droższe, ale posiadające atesty bezpieczeństwa. To istotne w przypadku narzędzi pracy, takich jak np. maszyny rolnicze (82 proc. wskazań rolników).

Badanie wykazało też, że rolnicy mają większą niż ogół badanych świadomość faktu, że produkty testowane pod kątem bezpieczeństwa muszą kosztować drożej (62 wobec 58 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement