Produkcja rolna wzrosła przez 8 lat o 30 procent

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-10-2015,15:10 Aktualizacja: 22-10-2015,15:18
A A A

Minister rolnictwa przekonuje, że ostatnie 8 lat to wielki sukces rolników, przetwórców i handlowców, bo Polska w tym czasie zwiększyła produkcję o 30 proc., a od wstąpienia do UE o 40 proc.

Szef resortu zapewnia, że tak dużym wzroście produkcji udało się znaleźć zewnętrze rynki zbytu. - Głównym odbiorca jest Unia Europejska, ale poza Unię sprzedajemy żywność do 73 państw świata - mówił Sawicki podsumowując dwie kadencje kierowania resortem rolnictwa.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, Marek Sawicki

Sawicki: największy sukces w rolnictwie to wzrost eksportu żywności

Minister rolnictwa uważa, że znaczący wzrost eksportu artykułów rolno-spożywczych, m.in. dzięki utworzeniu funduszu promocji, to największy sukces ostatnich 8 lat. - Osiągnięciem jest też wzrost dochodów rodzin rolniczych. W tym...

Polska zajmuje w UE pierwsze miejsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, jabłek, czarnej porzeczki, pieczarek, pszenżyta i kapusty; drugie pod względem produkcji żyta, owsa i truskawek, a trzecie w produkcji buraków cukrowych, pszenicy, rzepaku, ziemniaków, kalafiorów i cebuli.

Sawicki podkreślił, że kraj wykorzystał 100 proc. unijnych środków na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. W latach 2007-2013 za te pieniądze rolnicy zakupili m.in. 440 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, wybudowano i zmodernizowano ponad 3,6 mln budynków gospodarskich, inwestycji dokonało prawie 1100 przetwórców żywności.

Ponadto z unijnych pieniędzy zmodernizowano 23,5 tys. sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, na wsi powstało ponad 800 oczyszczalni ścieków, dwukrotnie zwiększył się dostęp do internetu, dwa raz więcej dzieci uczęszczało do przedszkoli.

Minister dodał, że od 2007 r. o 100 proc. wzrosła liczba gospodarstw ekologicznych, istotna była także kwestia powstawania organizacji rolniczych. Od 2007 r. liczba grup producenckich wzrosła o ponad 400 proc. z 251 do 1349.

- Często słyszymy, że te ostatnie osiem lat to zmniejszenie wydatków na rolnictwo z 3 do 2 proc. PKB. Zapominamy o tym, że jest Wspólna Polityka Rolna, że są zasady, które określają warunki dofinansowania z budżetu krajowego i że jako państwo członkowskie składamy się na budżet unijny. Sprawia to, że wydatki na rolnictwo od 2007 do 2014 rolnictwo zwiększyły o prawie 20 mld zł - argumentował na koniec szef resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement