OSP apeluje o zawieszenie niektórych wymogów na czas epidemii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2020,13:10 Aktualizacja: 24-03-2020,13:17
A A A

Związek Ochotniczych Straży Pożarnej RP zaapelował do MSWiA i MZ o zawieszenie niektórych obowiązków na czas epidemii koronawirusa. Związek wskazał, że przez brak aktualnych zaświadczeń badań lekarskich lub KPP tysiące ochotników może stracić m.in. uprawnienia udziału w akcjach.

Pisma do resortów spraw wewnętrznych i zdrowia Związek OSP RP opublikował na swojej stronie internetowej.

osp, ochotnicza straż pożarna, konkurs Małopolskie OSP 2020, Łukasz Smółka

Jednostki OSP mogą starać się o wsparcie. Czeka więcej pieniędzy

Ponad 5,3 milionów złotych zostanie przeznaczonych na wsparcie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa małopolskiego w ramach konkursu „Małopolskie OSP 2020”. - W tym roku pula środków na wsparcie prac...

Do MSWiA zwrócił się o czasowe zawieszenie obowiązku posiadania przez ochotników biorących udział w akcjach aktualnych badań lekarskich. Z kolei MZ poprosił o czasowe zwolnienie z egzaminu weryfikacyjnego ratowników, których zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) utraciło ważność.

Według Związku OSP RP "można przyjąć", że każdego miesiąca 5,5 tys. ratowników powinno poddać się ponownym badaniom lekarskim, które należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na trzy lata. W przeciwnym razie tracą uprawnienia udziału w akcjach.

Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w piśmie do MSWiA argumentuje, że obecnie ochotnicy nie mają możliwości wykonywania badań, ponieważ większość specjalistów nie przyjmuje. Jak zaznacza, konieczność powtórzenia badań grozi w związku z tym obniżeniem gotowości operacyjnej OSP, czemu zapobiec może podjęcie działań przez MSWiA.

Wskazuje ponadto, że ponad 1,2 tys. ratowników każdego miesiąca może stracić uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, jeśli nie przystąpi do egzaminu weryfikacyjnego (zaświadczenie o ukończeniu kursu KPP jest ważne przez trzy lata).

Zwracając się do MZ o zawieszenie obowiązku weryfikacji ratowników, których zaświadczenie utraciło ważność, Kowalczyk podkreśla, że egzaminy obecnie praktycznie się nie odbywają. W OSP 62 tys. ratowników takie zaświadczenie posiada. Według niego, pilna decyzja resortu zapobiegnie obniżeniu się tej liczby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj