Morawiecki: Unia Europejska stawia na polskie rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2021,12:45 Aktualizacja: 04-05-2021,12:47
A A A

Polskie rolnictwo - zielone, ekologiczne, ale też efektywne - to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, w ramach UE udało się wynegocjować ponad 150 mld zł na kolejne lata dla polskich rolników.

Szef rządu spotkał się w Warszawie z Januszem Wojciechowskim, komisarzem UE ds. rolnictwa. Rozmowa dotyczyła unijnego Planu Odbudowy dla Europy i wpływu Krajowego Planu Odbudowy na rozwój oraz modernizację naszego rolnictwa.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, dopłaty bezpośrednie, definicja rolnika aktywnego

Zaskakująca opinia komisarza. Dopłaty dostają tylko prawdziwi rolnicy?

Dopłaty bezpośrednie otrzymują wyłącznie ci rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą - zapewnił przed kamerą TVP Info Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa. Szeroki echem odbiło się wystąpienie europosła PSL Jarosława...

- Tutaj cały szereg postulatów, różnych środowisk, środowisk rolnych, środowisk przedsiębiorców rolnych został spełniony. Wiele z tych elementów zostało uwzględnionych w ramach wspólnej polityki rolnej na kolejną perspektywę - podkreślił premier po spotkaniu.

Szef rządu podziękował też komisarzowi. - Jesteśmy w stałym kontakcie. Pan komisarz odpowiada za sprawy rolnictwa całej Unii. Podkreśla, jak ważne jest to, że udało się wynegocjować ponad 150 miliardów złotych na kolejne lata dla polskich rolników - powiedział.

Wojciechowski, jak dodał premier, podkreśla również różnice strukturalne. - To, że na przykład średnia emisja z hektara w Belgii przekracza 7, a w Holandii 10, w Polsce poniżej średniej unijnej, mniej więcej na poziomie 2,2 - wskazał.

Według premiera mamy do czynienia z dużą różnicą w podejściu do rolnictwa. - Polskie, zielone, ekologiczne, ale też efektywne, jest rolnictwem, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska - podkreślił Morawiecki.

ludność obszarów wiejskich, raport gus, migracja ludności, rolnicy w mniejszości na wsi

Rolnicy znikną w tłumie. Tysiące osób przeprowadzają się na wieś

Od kilkunastu lat tereny wiejskie zyskują nowych mieszkańców. W 2020 r. dodatnie saldo dla wsi wyniosło ponad 39 tys. osób, co oznacza, że roku na rok na wsiach spada liczba rolników. To może mieć znaczenie dla losów...

- Ponad 150 mld zł, które które trafią z budżetu UE na polską wieś w ciągu najbliższych 7 lat, to rekordowe środki - mówił z kolei komisarz.

Ocenił, że polski Krajowy Plan Odbudowy jest planem "ambitnym", uwzględniającym w istotnym zakresie sprawy rolnictwa. Dodał, że KPO będzie oceniany przez Komisję Europejską.

- Rzeczywiście, jeśli weźmiemy razem budżet pod nazwą Wspólna Polityka Rolna plus to, co jest w Planie Odbudowy, a więc 32,2 mld przewidziane dla Polski we Wspólnej Polityce Rolnej plus prawie 2,5 mld w Planie Odbudowy, to jest 34,5 mld euro - to jest rzeczywiście ponad 150 mld zł. Nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jak te przewidziane w tym budżecie na najbliższe 7 lat - podkreślił.

Na koniec Wojciechowski zapewnił, że UE zależy na ochronie małych i średnich gospodarstw rodzinnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj