Minister będzie uzgadniał podejmowane decyzje z rolnikami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2018,8:10 Aktualizacja: 26-07-2018,8:19
A A A

Konsultacje społeczne często nie uwzględniają uwag i opinii, dlatego będę dążył do tego, by decyzje dotyczące rolnictwa były uzgadniane ze światem rolniczym - zadeklarował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie szefa resortu z rolnikami z organizacji branżowych i związków zawodowych w sprawie m.in. suszy i skupu owoców miękkich oraz afrykańskiego pomoru świń.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, organizacje rolnicze, jacek sasin

Ardanowski: rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem w łańcuchu

- Takie spotkanie jak to mogą usprawnić proces konsultowania się z rolnikami, aby ich postulaty były sprawnie przekazywanie do rządu - powiedział podczas środowego spotkania z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z ministrem do...

Polityk na konferencji prasowej przyznał, że dotychczasowy "kanał konsultacji społecznych nie jest do końca drożny".

- Wydaje się, że kanał uzgadniania pewnych kierunków polityki rolnej z organizacjami rolniczymi, z przedstawicielami rolniczymi trzeba poprawić (...) Konsultacje często są pro forma, są czasami takim trochę zabiegiem niż faktycznym uwzględnieniem opinii i uwag. Będę dążył do tego, by decyzje dotyczące rolnictwa były uzgadniane ze światem rolniczym i wspólnie razem będziemy za nie ponosili odpowiedzialność - dodał.

Ardanowski zapewnił, że będą kolejne spotkania z przedstawicielami organizacji rolniczych, ale nie określił konkretnego terminu dodając, że odbędą po żniwach. Poinformował ponadto, że oprócz bieżących problemów typu susza i ASF, gospodarze na spotkaniu mówili głównie o niestabilności rynków rolnych i o tym, że są najsłabszym ogniwem w łańcuchu - od pola do stołu. Wskazywano też na wymuszanie niskich cen zarówno przez przetwórców jak i przez handel. - W tej sprawie będziemy podejmowali działania - stwierdził minister.

plan dla wsi, zwrot za paliwo rolnicze, holding rolno-spożywczy, jan krzysztof ardanowski, mateusz morawiecki

Plan dla wsi będzie wdrażany tuż po wakacjach (wywiad)

Plan dla wsi to nowe otwarcie polityki rolnej, będzie on wdrażany tuż po wakacjach - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Panie ministrze, od czego zacznie się realizacja planu dla wsi, który rząd...

Według niego, np. w przypadku owoców miękkich, funkcjonowanie tego rynku będzie determinował stopień zorganizowania się rolników. Stąd też zachęta do wypracowania umowy kontraktacyjnej, która obowiązywałaby producenta rolnego jak i odbiorcę płodów rolnych.

Zdaniem Ardanowskiego, "umowy kontraktacyjne powinny być zasadniczą formą regulującą handel między rolnikami a przetwórcami".

Powinna to być umowa odpowiednio wcześniej zawarta, która określi, jaki towar ma być dostarczony, w jakiej ilości i kiedy, i w jaki sposób odbiorca go przyjmie.

W umowie powinna być też cena lub sposób dochodzenia do ceny. Minister wskazał, że np. określenie ceny rzepaku odbywa się w oparciu o aktualne notowania na giełdzie Matif, a więc jest konkretne odniesienie, które chociaż w przybliżeniu określa cenę.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, ministerstwo rolnictwa

Państwo dopłaci blisko dwa miliardy do paliwa rolniczego

Od przyszłego roku państwo będzie dopłacało 1 mld 180 mln zł do paliwa rolniczego - zapowiedział w czwartek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Dodał, że 25 lipca spotka się z protestującymi organizacjami, by rozmawiać o ich...

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że wypracowaniem takiej umowy zajmują się obecnie sadownicy i przetwórcy. - Jeżeli taka umowa będzie potrzebowała uznania przez rząd, to zobowiązuję się, że zostanie ona zapisana w formie ustawy - powiedział. Dodał, że umowa kontraktacji prawdopodobnie będzie obowiązywała od przyszłego roku.

Polityk powiedział, że uczestniczący w spotkaniu rolnicy pozytywnie ocenili przedstawiony przez rząd "Plan dla wsi".

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował, że spotkanie nie zakładało wypracowania konkretnych rozwiązań, a raczej była to rozmowa na temat co trzeba zmienić, by rolnictwo było konkurencyjne, a rolnikom żyło się lepiej.

Jak mówił, obecnie największymi problemami w rolnictwie jest ASF i susza. Problemem jest także słaba pozycja rolnika na rynku. Tam, gdzie gospodarze są zorganizowani, np. w branży mleczarskiej - jest względnie dobrze. Według szefa KRIR najgorzej jest tam, gdzie rolnicy są rozdrobnieni i niezorganizowani - dotyczy to np. sadowników i sprzedaży owoców miękkich.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!