Chiny otworzą się bardziej na polski drób? Wiceminister negocjuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2019,9:25 Aktualizacja: 16-05-2019,9:32
A A A

Przebywający w Chinach Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa ma nadzieję, że jego wizyta przyniesie postępy w kwestii dostępu polskich produktów drobiowych do tego wielkiego rynku.

Delegacja resortu przybyła do Państwa Środka, by wziąć udział w międzynarodowych targach żywności SIAL w Szanghaju oraz w dorocznym spotkaniu ministrów rolnictwa Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach współpracy "17+1", które odbędzie się w piątek w Hangzhou.

drób, zakłady drobiarskie, eksport drobiu, Chiny

Resort rolnictwa oczekuje rozszerzenia eksportu drobiu do Chin

Podczas wizyty na targach w Niemczech minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się m.in. z przedstawicielem chińskich władz; Polska oczekuje rozszerzenia możliwości eksportu polskiego drobiu do Państwa Środka - poinformowało w...

- Główne cele wizyty w Chinach to wsparcie polskich producentów wystawiających się na targach SIAL oraz rozmowy z chińskimi urzędnikami na temat odblokowania możliwości eksportu do tego wielkiego kraju naszych produktów rolno-spożywczych - powiedział Zarudzki.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zatwierdzenie kolejnych zakładów drobiowych do wywozu, rozszerzenie asortymentu o produkty uboczne z mięsa drobiowego, zakończenie procedury dopuszczającej do eksportu pasz pochodzenia mlecznego, otwarcie rynku mięsa wołowego oraz mąki pszennej, żytniej i orkiszowej.

- Rozpoczynamy cały proces polityczny otwierania tych rynków i dlatego rozmowy muszą być prowadzone na szczeblu odpowiednika wiceministra rolnictwa Chin - powiedział Zarudzki.

Wyraził przy tym nadzieję, że rozmowy prowadzone przez niego z urzędnikami chińskiego ministerstwa i równoczesne spotkania przedstawicieli Głównego Inspektoratu Weterynarii z generalną administracją celną ChRL przyniosą postępy, szczególnie w kwestii dostępu do chińskiego rynku dla polskiego drobiu.

drób, eksport drobiu, produkcja drobiu, agrobiznes, KRD

Brexit największą niewiadomą, a Chiny szansą na eksport drobiu

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to największa niewiadoma dla naszej branży drobiarskiej, gdyż kraj ten jest największym odbiorcą polskich przetworów drobiowych - mówił dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz...

- Pracujemy na całym froncie, aby to odblokować. Chcemy wrócić do stanu naszego eksportu z okresu przed grypą ptaków. Tu jest duża szansa, bo już byliśmy na tym rynku - powiedział, dodając, że zabiega również o rozszerzenie dopuszczonego asortymentu o jadalne produkty uboczne mięsa drobiowego.

W 2018 roku po prawie dwóch latach zakazu związanego z grypą ptaków przywrócono możliwość eksportu drobiu do Chin z pięciu polskich zakładów drobiarskich i jednej chłodni składowej. Branża stara się o dopuszczenie do eksportu kolejnych firm.

- Jesteśmy największym producentem mięsa drobiowego w Europie. Musimy szukać rozwiązań, zabezpieczać się na przyszłość, chociażby w związku z tym, że nie wiadomo, jak będzie w sprawie brexitu - zaznaczył Zarudzki.

Polityk zwrócił również uwagę, że w związku z afrykańskim pomorem świń może w Chinach nastąpić spadek konsumpcji wieprzowiny, co spowoduje wzrost popytu na mięso drobiowe.

W 2019 roku, poza targami SIAL, resort rolnictwa planuje także udział w innych wydarzeniach targowo-wystawienniczych na terenie ChRL, w tym m.in. Food Expo w Hongkongu i Food Hospitality World China w Kantonie.

Na rynku chińskim w 2019 roku będzie także realizowany program promocyjny dotyczący koszyka produktów "Europa pełna smaków - tradycja i jakość", obejmujący mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe, owoce i warzywa (z wyłączeniem kukurydzy) oraz ich przetwory.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE