Reforma systemu dopłat do rolnictwa dzieli polityków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2021,9:25 Aktualizacja: 31-05-2021,9:30
A A A

Negocjatorzy Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nie porozumieli się w sprawie reformy systemu unijnych dopłat dla rolnictwa. Rozmowy mają zostać wznowione w czerwcu.

UE jest obecnie na finiszu trzyletnich negocjacji dotyczących zreformowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Jedna trzecia z budżetu UE na lata 2021-2027 - 387 miliardów euro - ma trafić na płatności dla rolników i wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Stefan Krajewski, Miłosz Motyka, PSL, dopłaty bezpośrednie dla rolników, robert telus

PSL: rolnicy zostali oszukani przez PiS w sprawie dopłat

Będziemy po raz kolejny pytali Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa i Grzegorza Pudę, ministra rolnictwa o to, jakie zabiegi wykonali w celu realizacji obietnicy wyższych dopłat dla rolników - podkreślili politycy PSL....

Jak przypomina Reuters, zmiany w WPR w ramach nowej budżetowej "siedmiolatki" mają na celu ograniczenie wpływu rolnictwa na siedliska i gatunki w Europie. Rolnictwo odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Ostatecznie, chociaż poczyniono postępy w kilku obszarach, wiele kluczowych kwestii pozostało nierozstrzygniętych. Dlatego postanowiono odłożyć rozmowy do następnego spotkania ministrów rolnictwa i rybołówstwa w czerwcu.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa powiedział, że negocjatorzy byli bardzo blisko porozumienia. "Mam jednak nadzieję, że dojdziemy do kompromisu jeszcze w trakcie sprawowania prezydencji w UE przez Portugalię" - napisał na Twitterze.

Nierozwiązane kwestie obejmują m.in. to, ile pieniędzy wydać na "ekoprogramy" mające na celu ochronę środowiska, takie jak rolnictwo ekologiczne.

dopłaty bezpośrednie, aplikacja eWniosekPlus, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Więcej czasu na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Do 17 czerwca wydłużono termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: rolnictwo ekologiczne, działanie dobrostan zwierząt, płatności ONW, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz o...

Koordynator Grupy Socjalistów i Demokratów w Komisji Rolnictwa PE, europoseł Paolo De Castro, również ocenił, że negocjatorzy byli bardzo blisko pozytywnego zakończenia negocjacji.

- Jesteśmy również blisko zapewnienia lepszego ukierunkowania finansowania na wzmocnienie konkurencyjności naszych rolników oraz tych, którzy są naprawdę odpowiedzialni za produkcję żywności wysokiej jakości w przystępnej cenie dla wszystkich konsumentów w UE, a także za rozwój obszarów wiejskich. (...) Jesteśmy przekonani, że przy dobrej woli i wierze wszystkich zaangażowanych stron można jeszcze osiągnąć sprawiedliwy kompromis przed końcem prezydencji portugalskiej - wskazał.

Celem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zapoczątkowanej w 1962 r., jest wspieranie rolników i poprawa wydajności rolnictwa przez zapewnienie stabilnych dostaw żywności po przystępnych cenach, zapewnienie unijnym rolnikom odpowiedniego standardu życia, wspieranie zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałania zmianie klimatu, ochrona obszarów wiejskich i krajobrazów w całej UE, kultywowanie gospodarki wiejskiej przez promowanie zatrudnienia w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i w sektorach powiązanych.

WPR jest wspólną polityką, która jest zarządzana i finansowana na poziomie europejskim ze środków pochodzących z budżetu UE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj