Firmy inwestują w badania nad pozyskiwaniem zielonej energii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2015,10:00 Aktualizacja: 30-07-2015,10:41
A A A

Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, instytucje badawcze, uczelnie i firmy prowadzą w tej dziedzinie 280 innowacyjnych projektów. Nie umiemy ich jednak wykorzystywać na szeroką skalę na krajowym podwórku.

- Możemy się już pochwalić niektórymi rozwiązaniami, które zostały wdrożone - mówi agencji informacyjnej Newseria Mieczysław Koch, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej (SEO).

- To chociażby pierwsza na świecie instalacja pozwalająca połączyć źródła fotowoltaiczne z oświetleniem ledowym bez magazynu energii. Gwarantuje to efekt ekonomiczny i zmniejszenie zużycia energii do 70 proc. Zaletą tej technologii przede wszystkim jest to, że nie potrzebujemy magazynu energii i nie musimy przetwarzać prądu stałego na zmienny - dodaje.

farma_fotowoltaika

Największa farma fotowoltaiczna w Zachodniopomorskiem już działa

Energię wartą 400 tysięcy złotych rocznie ma produkować farma fotowoltaiczna, którą właśnie uruchomił Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Ma moc 1,45 MW. Farma składa się z 6600 modułów fotowoltaicznych, położonych na...

Technologia ta już cieszy się zainteresowaniem przemysłu. Jest bowiem wiele miejsc, gdzie można oszczędzić sporo energii, a tym samym pieniędzy. - Znajduje zastosowanie w obiektach, w których używa się oświetlenia sztucznego w ciągu dnia. Panel fotowoltaiczny produkuje wówczas energię, która bezpośrednio jest wykorzystywana w oświetleniu hipermarketów, szkół, szpitali, biurowców czy hal produkcyjnych - mówi wiceprezes SEO.

Koch podkreśla, że polskie technologie cieszą się coraz większym uznaniem. - Pocieszające jest to, że rozwój technologiczny, jaki obserwujemy na świecie, dokonuje się również w naszym kraju. Dodaje, że skala wykorzystania nowych technologii w Polsce wciąż jest jednak zbyt mała i korzystają na tym zagraniczne koncerny, które są zainteresowane innowacjami tworzonymi przez nasze firmy.

By przynajmniej część prowadzonych obecnie projektów weszła w życie, potrzebne jest wsparcie tych rozwiązań i większe zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców. W najbliższych latach w Europie musi dojść do prawdziwej rewolucji technologicznej.

Bruksela postawiła bowiem krajom członkowskim bardzo ambitne cele. Zamierza redukować emisję dwutlenku węgla, czyli ograniczać zużycie energii i zwiększać jej produkcję, tak by nie szkodziła środowisku.

Podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego zdecydowano, że w ciągu najbliższych 15 lat państwa Unii ograniczą o 40 proc. emisję gazów cieplarnianych. Zgodnie z pakietem energetyczno-klimatycznym w 2020 roku w Polsce 15 proc. produkowanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Na tak poważne inwestycje oraz m.in. tworzenie i wdrażanie technologii pozwalających oszczędniej gospodarować energią Polska ma dostać z UE spore środki. Z przewidzianego w budżecie unijnym na lata 2014-2020 programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymamy 27 mld euro.  

Jednym z głównych działań w ramach tego priorytetu będą inwestycje właśnie w odnawialne źródła energii. Dodatkowo rozwój OZE będzie wspierany z regionalnych programów operacyjnych (blisko 900 mln euro).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama