Rekordowe zbiory soi na świecie. Ceny idą w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, FAMMU/FAPA, (RS) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2015,11:30 Aktualizacja: 19-01-2015,11:36
A A A

Analitycy z amerykańskiego departamentu rolnego (USDA) przewidują w swym ostatnim raporcie, że w sezonie 2014/2015 zbiory soi będą o 30,6 mln ton większe niż w poprzednim sezonie i wyniosą 314,4 mln ton. To rekordowa ilość. Na giełdach notowania soi spadają.

Styczniowa prognoza USDA zbiorów soi została podniesiona o 1,6 mln ton w stosunku do przewidywań grudniowych - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Tak optymistyczna prognoza dla światowych zbiorów może nie okazać się trafna, jeżeli wystąpią nadzwyczajne zjawiska pogodowe np. huragany czy susza.

Według analityków, zbiory soi w bieżącym sezonie wzrosną u wszystkich większych producentów poza Chinami. Dobrze zapowiadają się zbiory soi w Ameryce Płd. Wstępnie szacuje się, że kolejny rok z rzędu jej produkcja wzrośnie o 2,5% do rekordowego poziomu ok. 160,8 mln ton.

W USA jesienne zbiory wyniosły aż 108 mln ton. W opinii ekspertów, pozwoli to Stanom na zwiększenie eksportu do 116,5 mln ton.

W sezonie 2014/15 przewidywany areał również osiągnie rekordowy poziom - około 119,8 mln ha w porównaniu z 114,7 mln ha rok wcześniej.

USDA szacuje, że ze względu na wyższe zbiory pod koniec bieżącego sezonu wzrosną zapasy soi z 66,2 mln ton do 90,8 mln ton.

Giełda towarowa w Chicago na nowe szacunki amerykańskich analityków zareagowała 3% spadkiem cen kontraktów terminowych. W ubiegłym tygodniu brazylijską soję w portach Holandii i Niemiec można było kupić po 458 USD/t, a amerykańską za 450/t USD za tonę. Tanieje śruta sojowa w kontraktach terminowych na giełdzie w Chicago. Za kontrakt marcowy trzeba zapłacić ok. 360 USD/t, a z odbiorem w lipcu - około 355 USD/t.

Soja alternatywą

W ostatnich latach przyrost zapotrzebowania na soję i produkty jej przerobu, w tym śrutę, wynikał m.in. z kryzysu związanego z chorobą wściekłych krów (BSE). Wiele krajów w tym państwa UE, wprowadziło zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Spowodowało to wzrost popytu na inne produkty wysokobiałkowe.

Ponadto, zwiększyło się zapotrzebowanie na olej sojowy ze strony przemysłu spożywczego oraz producentów paliw odnawialnych. Rośnie produkcja biodiesla zwłaszcza w Ameryce Południowej czy USA. Oprócz tego, import soi zwiększają Chiny.

Niewykluczone, że w sezonie 2014/15 Państwo Środka zakupi nawet 72,5 mln ton tego surowca, czyli około 2,4 mln ton więcej niż sezon wcześniej.
 
Najwięcej soi - bo aż jedną trzecią światowej produkcji - zbiera się w Stanach Zjednoczonych. Kolejnymi dużymi producentami są Brazylia, Argentyna, Chiny i Indie. Soja produkowana w Ameryce Południowej jest w większości genetycznie modyfikowana.

Argentyna, jeden z największych eksporterów, rozpoczęła wprowadzanie GMO od 1992 roku i niemal 100% plantacji soi w tym kraju stanowią nasiona genetycznie modyfikowane.

Polska sprowadza rocznie około 1,8-1,9 mln ton śruty sojowej z Argentyny. Surowiec ten wykorzystywany jest głownie do produkcji pasz dla drobiu oraz - w mniejszym stopniu - dla trzody chlewnej.

Poleć
Udostępnij