Pogłowie świń w Polsce zostanie odbudowane?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-05-2022,15:55 Aktualizacja: 24-05-2022,15:50
A A A

Pogłowie świń w Polsce ma zostać odbudowane. Już od czerwca mają ruszyć prowadzące do tego celu prace. Ministerstwo rolnictwa powoła w tej sprawie dwa zespoły. Ich celem jest przygotowanie wytycznych i zaleceń, które mają zostać zwieńczone specustawą.

Hodowcy i producenci świń w całej Unii Europejskiej od wielu miesięcy borykają się brakiem opłacalności swojej działalności. Efektem jest malejące pogłowie trzody chlewnej w krajach Wspólnoty, w tym również w Polsce.

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje program odbudowy pogłowia świń, którego celem jest umożliwienie rozwoju krajowych gospodarstw trzodowych. W pracach, które mają ruszyć w czerwcu, udział wezmą eksperci z branży, hodowcy i naukowcy.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Na rynku świń wciąż przeważa pesymizm

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie 1,80 euro za kg wbc. "Na początku nowego tygodnia ubojowego ilość trzody chlewnej nadal pokrywa zapotrzebowanie. Ceny pozostają na tym samym...

- Wszystkie wnioski, które branża mięsna zgłosi, postaramy się umieścić w programie rozwoju odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Najprawdopodobniej będzie to miało formę ustawy, czy specustawy - mówił Sekretarz Stanu Lech Kołakowski podczas konferencji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.

Hodowcy trzody chlewnej mogą także oczekiwać lepszej współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Główny lekarz weterynarii wydał w tym celu dodatkowe zalecenia, które mają wesprzeć rolników w obronie gospodarstw przed wirusem ASF.

- Podczas wystawiania świadectw zdrowia w gospodarstwach, ponieważ one są wymagane w przypadku transportu zwierząt do rzeźni, raz na jakiś czas służby będą robiły kontrolę bioasekuracji, będą wydawały zalecenia. Chcemy, żeby to nie była policja weterynaryjna w gospodarstwach, tylko żeby to byli ludzie, którzy są pomocni - mówił podczas spotkania główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA