Dramatyczna sytuacja rolników. Ceny tuczników sięgnęły dna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-11-2020,19:55 Aktualizacja: 30-11-2020,21:21
A A A
Notowania tuczników na unijnych rynkach w ostatnim tygodniu listopada spadły od 4 do 9 centów za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Niemiecka cena utrzymała się na niskim poziomie i wyniosła 1,19 euro za kg wbc.
 
Tuczniki w krajach unijnych w minionym tygodniu potaniały. Głównym powodem jest pandemia Covid-19 i wprowadzenie restrykcji dotyczących zamknięcia restauracji, braku imprez masowych i reżimu sanitarnego w zakładach mięsnych.
 
Duńskie zakłady zostały pozbawione możliwości eksportu wieprzowiny do Chin z powodu wykrycia koronawirusa u pracowników. Tym samym mięso to zostało rozlokowane na rynku unijnym po odpowiednio niższych cenach.
 
wieprzowina, mięso wieprzowe, import do Chin, ASF w Niemczech,

Chiny robią zapasy wieprzowiny?

Państwo Środka w październiku zaimportowało o ponad 80% więcej mięsa wieprzowego niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W opinii ekspertów kraj ten robi zapasy na sezon zimowy.   Wieprzowina wciąż jest chętnie importowana przez Chiny. W...
Mimo to ustalona 26 listopada w Danii cen tuczników utrzymała się na poziomie 9,30 koron duńskich za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,60 zł.
 
Niemcy utracili możliwość eksportu wieprzowiny do Chin z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Spowodowało to dużą nadwyżkę żywca na tym rynku. 
 
Całą sytuację ma uratować uruchomienie nowej linii przetwórczej w największym niemieckim zakładzie w miejscowości Rheda-Wiedenbrück, co  zwiększyło moce ubojowe o 40 tys. tuczników tygodniowo. 
 
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG nadwyżka żywca oczekująca na ubój w Niemczech już nie rośnie. Tym samym pojawiła się nawet możliwość, że liczba świń pomału zacznie spadać.
 
Najwyższą cenę za tuczniki otrzymują producenci w Hiszpanii i wynosi ona 1,55 euro za kg, czyli około 6,95 zł.
 
Z kolei najmniej płacą zakłady w Belgii. Cena tuczników wynosi tam około 1 euro za kg wbc, co daje około 4,49 zł.
 
Na dużej giełdzie w Niemczech w minioną środę (25 listopada) cena żywca utrzymała się na niskim poziomie 1,19 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,34 zł. 
 
W Polsce średnia cena skupu tuczników w wadze żywej w strefie białej wynosiła 3,50 zł za kg i była ona najniższa od pięciu lat.
 
Dodatkowo rolnicy na odbiór zwierząt muszą czekać około 14 dni. W strefach ASF producenci otrzymują nawet o 1 zł za kg mniej, czyli 2,50 zł.
 
Eksperci z POLPIG podkreślają, że potrzebne jest wsparcie ze strony państwa i Unii Europejskiej w przeciwnym razie wielu rolników może nie wytrzymać presji cenowej i zrezygnować z produkcji. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA