Ustawa o ochronie roślin. Sprawdź, co się zmieni w 2019 roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2018,8:55 Aktualizacja: 07-08-2018,9:04
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie roślin - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w spełnieniu wymagań importowych stawianych przez państwa spoza UE, dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego.

Podstawowymi celami zmiany ustawy jest uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych w odniesieniu do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz ułatwienie prowadzenia międzynarodowego obrotu materiałem roślinnym, wyeliminowanie problemów pojawiających się przy granicznej kontroli fitosanitarnej drewnianych materiałów opakowaniowych.

Ardanowski: rzepak i inne rośliny rolnicze będą skupowane także w niedziele i święta

Rzepak i inne rośliny rolnicze będą skupowane także w niedziele i święta - poinformował PAP minister rolnictwa. "Uzgodniliśmy z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównym Inspektorem Pracy, że ograniczenia handlu oraz...
Aby ułatwić pozyskiwanie nowych rynków zbytu, w ustawie uzupełniono dotychczasowe przepisy o regulacje dotyczące nadzoru nad podmiotami (np. spółkami czy grupami producenckimi) ujętymi w rejestrze eksporterów.

Będzie je nadzorowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) lub firmy certyfikujące integrowaną produkcję roślin.

Integrowana produkcja roślin (IP) to system jakości żywności wykorzystujący w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin oraz zwracający szczególną uwagę na środowisko i zdrowie ludzi. Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z wymaganiami niektórych państw trzecich, a możliwość przeprowadzania kontroli przez podmioty certyfikujące pozwoli zmniejszyć koszty i obciążenia proceduralne po stronie Inspekcji i eksporterów.

Witold Boguta, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, eksport owoców i warzyw

Eksporterom owoców coraz mocniej zagraża konkurencja ze Wschodu

Rozwój sadownictwa na wschodzie Europy i brak rąk do pracy - to największe zagrożenia dla rodzimych producentów warzyw i owoców. Przy braku pracowników część owoców może zostać na drzewach i krzakach. Polska jest...
Ponadto podmioty zainteresowane eksportem będą musiały znać wymagania obowiązujące w państwach trzecich, do których będą wysyłać swoje produkty, lub w których będą one przemieszczane. Podobne zasady będą obowiązywały w przypadku państw tranzytowych.

Według nowych przepisów wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa nie będzie musiał kontrolować podmiotów niewykonujących w danym roku działalności, jeśli zostanie o tym wcześniej poinformowany.

W przepisach, które odnoszą się szczegółowo do działań PIORiN, skrócono i uproszczono procedury administracyjne, po­przez zastąpienie decyzji administracyjnej typowym wpisem do rejestru przedsiębiorców zajmujących się handlem zagranicznym.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu