Warunkowość społeczna w dopłatach – resort rolnictwa tłumaczy, kiedy i jakie będą kary

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2025,17:20 Aktualizacja: 07-03-2025,22:24
A A A

Do wdrożenia warunkowości społecznej Polska jest zobowiązana przepisami Unii Europejskiej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie uwzględniała wyniki kontroli warunkowości społecznej przy ustalaniu kwot płatności – podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort - jak tłumaczy - w związku z licznymi publikacjami przypomina, że zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie są zobowiązane wykorzystać istniejące systemy kontroli i egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w kwestii dopłat dla rolników, w ramach tzw. warunkowości społecznej.

główny inspektor pracy, stanecki, pip, kontrole rolników

Masowe kontrole w rolnictwie? Główny inspektor pracy zabiera głos

Celem działania Państwowej Inspekcji Pracy nie jest odebranie rolnikom dopłat bezpośrednich. Nie będziemy prowadzić masowych kontroli w rolnictwie. Nie będziemy kontrolować gospodarstw rolników indywidualnych – uspokaja Marcin...

PIP odpowiedzialna za kontrole

„Za kontrole odpowiedzialna będzie Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), a za przyznanie i wypłatę płatności (po uwzględnieniu wyników kontroli) – ARiMR, która pełni funkcje agencji płatniczej” – wskazuje MRiRW.

I potwierdza wcześniejsze informacje, że system kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, stosowanym już obecnie przez PIP.

Weryfikacja przestrzegania prawa

Ten system kontroli w ramach warunkowości społecznej - jak wylicza ministerstwo - będzie realizowany w następujący sposób:

  • Weryfikacja przestrzegania prawa pracy i zasad BHP (w ramach warunkowości społecznej) będzie dotyczyła tylko tych rolników, którzy już obecnie podlegają kontrolom PIP.
  • Kontroli w zakresie warunkowości społecznej będą podlegać rolnicy, którzy są lub nie są pracodawcami, ale są przedsiębiorcami, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą.
  • Kontrole warunkowości społecznej nie obejmą podmiotów, które nie podlegały dotychczas kontroli PIP, w tym zwłaszcza zatrudniających wyłącznie pracowników sezonowych (pomocników przy zbiorach).

dopłaty, warunkowość, prawo pracy, bhp, pip

Dopłaty nie powinny być uzależnione od prawa pracy. Rolnicy mają już i tak dosyć wymogów

Wypłata środków z dopłat bezpośrednich nie powinna być uzależniona od przestrzegania prawa pracy - przekonuje samorząd rolniczy w kontekście nowych wymogów nakładanych na rolników. Krajowa Rada Izba Rolniczych - jako rolniczy...

Umowy o prace – do sprawdzenia

Resort rolnictwa zastrzega przy tym, że inspekcja pracy nie otrzyma żadnych nowych uprawnień kontrolnych.

„Inspekcja ma prawo kontrolować podmioty zatrudniające pracowników, czyli zgodnie z Kodeksem pracy – osoby zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W praktyce, w przypadku przedsiębiorstw rolnych, będzie to zazwyczaj umowa o pracę” – zaznacza MRiRW.

Dane rolników trafią do Inspekcji

Według niego, kontrole warunkowości społecznej rozpoczną się dopiero po:

  • wejściu w życie przepisów zmieniających ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR);
  • wejściu w życie przepisów zmieniających ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy;
  • przekazaniu Państwowej Inspekcji Pracy przez ARiMR danych rolników podlegających kontroli.

„Następnie PIP musi dokonać wyboru próby kontrolnej. Inspekcja będzie jej dokonywała na podstawie historii kontroli podmiotów, wpływających skarg oraz priorytetów kontrolnych PIP przyjętych na dany rok – głównie przy uwzględnieniu ostatnich zmian legislacyjnych, a także powstających problemów na rynku pracy, w tym wzrostu poziomu zagrożeń zawodowych i wypadkowych” – wyjaśnia resort rolnictwa, zastrzegając, że dodatkowo zostaną wykorzystane dane zebrane przez ARiMR.

Od 3 procent do całości dopłat

Ministerstwo podkreśla przy tym, że Agencja, ustalając wysokość należnych płatności (bezpośrednich, środowiskowo-klimatycznych czy z tytułu ONW), zobowiązana będzie do wzięcia pod uwagę wyników kontroli przeprowadzonych przez inspektorów PIP.

wir, rolnicy, dopłaty, zmiany w dopłatach

WIR: rolnicy oburzeni kolejnymi zmianami w dopłatach bezpośrednich

Między innymi zmniejszenie punktacji w ekoschematach, a przede wszystkim wdrażanie zmian w dopłatach bezpośrednich na ostatnią chwilę – skrytykowali rolnicy z Wielkopolski. Między 28 stycznia, a 3 marca odbyła się VIII edycja...

Zmniejszenie należności wynosić będzie:

  • 3 proc. całkowitej kwoty płatności – co do zasady;
  • 10 proc. – w przypadku powtarzającej się niezgodności;
  • co najmniej 15 proc. – w przypadku celowej (umyślnej) niezgodności;
  • w całości – w przypadkach umyślnego i drastycznego nieprzestrzegania przepisów.

Siła wyższa wykluczy kary

Kary administracyjne z tytułu nieprzestrzegania wymogów warunkowości społecznej nie będą nakładane, jeżeli nie przekroczą równowartości w złotych kwoty 100 euro (w odniesieniu do danego rolnika na rok kalendarzowy). W takiej sytuacji jednak rolnik informowany będzie o obowiązku podjęcia działania naprawczego w ustalonym terminie – analogicznie jak w przypadku tzw. środowiskowej warunkowości” – precyzuje MRiRW.

Ponadto - jak zapewnia - kara nie będzie nakładana również w przypadku, gdy niezgodność z wymogami warunkowości społecznej wynika z działania siły wyższej albo jest wynikiem nakazu wydanego przez organ publiczny.

Poleć
Udostępnij
Advertisement