Rusza kolejna pomoc dla producentów owoców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,10:50 Aktualizacja: 18-01-2018,11:16
A A A

Od 19 stycznia będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają producentom rolnym skorzystanie z kolejnego unijnego mechanizmu wsparcia rynku owoców w związku z wciąż obowiązującym rosyjskim embargiem na produkty z UE.

Rozporządzenie przewiduje możliwość uzyskania wsparcia finansowego za przeprowadzenie m.in. operacji wycofania z rynku określonych gatunków owoców do 30 czerwca - informuje ministerstwo rolnictwa na swojej stronie internetowej. W przypadku Polski, w ramach przewidziano możliwość wycofania z rynku:

warzywa, owoce, zbiory owoców, zbiory warzyw, wiosenne przymrozki

Owoców znacznie mniej niż przed rokiem. Warzyw tyle samo

Zbiory owoców z drzew w 2017 roku były o 1/3 mniejsze niż rok wcześniej i wyniosły 2,7 mln t, z krzewów i plantacji jagodowych spadły o 15 proc. do 0,5 mln t. Z kolei produkcja warzyw gruntowych była zbliżona i jest oceniana na 4,6...

  • 77.565 ton jabłek i gruszek
  • 510 ton brzoskwiń
  • 425 ton śliwek

Przewidziane zasady funkcjonowania systemu wsparcia są podobne do poprzednich mechanizmów pomocy dla sektora ogrodniczego, uruchomionych w związku z rosyjskim embargiem wprowadzonym przez Moskwę w 2014 roku..

Na podstawie przepisów krajowych organizacje producentów owoców i warzyw oraz producenci indywidualni będą mogli dokonywać operacji wycofania z rynku. Zadanie to zostało przekazanie z nieistniejącej już Agencji Rynku Rolnego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

rosyjskie embargo na wieprzowinę, ue-rosja, handel wieprzowiną, wieprzowina, Światowa Organizacja Handlu

Unia chce od Rosji odszkodowania za embargo na wieprzowinę

Unia Europejska będzie dążyć do odzyskania miliardów euro, które utraciła w wyniku wprowadzenia na początku 2014 r. przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z Europy - pisze portal "Politico". Sprawa może trafić do arbitrażu....

ARiMR zastrzega na swoim portalu informacyjnym, że w przypadku złożenia znacznej liczby powiadomień, w których zgłoszone ilości produktów, dotyczące wycofań z rynku, przekroczą dostępne ilości do wykorzystania w ramach danej grupy, wówczas współczynnik przydziału może zostać określony na poziomie 0,00.

Z kolei w przypadku, gdy producent owoców poniósł stratę/szkodę w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, to ilość produktu zgłoszona w powiadomieniu powinna ją uwzględniać. Oznacza to, że pomimo poniesienia straty/szkody producent mógł wyprodukować z danej działki zgłoszoną ilość danego produktu.

We wszystkich takich przypadkach przeprowadzona zostanie szczegółowa weryfikacja możliwości uzyskania danego plonu, czyli ilości zgłoszonego produktu.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu