Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty na nowych targowiskach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2017,11:30 Aktualizacja: 20-11-2017,11:47
A A A

W województwie kujawsko-pomorskim powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców.

Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie umów na dofinansowanie budowy i przebudowy 15 targowisk ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Targowisko w Stawiszynie, stawiszyn, wielkopolska, modernizacja targowisk, Krzysztof Grabowski

Dostali milion złotych na modernizację targowiska

Targowisko w Stawiszynie - jedyna gmina w powiecie kaliskim - otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu milion złotych na modernizację placu. - Przystąpiliśmy do konkursu i wygraliśmy. Dzięki tej dotacji...
W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na inwestycje w targowiska (w miejscowościach do 200 tysięcy mieszkańców) zarezerwowano 14 milionów złotych.

Zarząd województwa przyznał już dofinansowanie na budowę lub przebudowę przez samorządy lokalne 15 targowisk łączną kwotę 9.3 miliona złotych (nabór wniosków odbył się w kwietniu i maju). 

Wsparcie pokryje 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna wartość wsparcia to 1 milion złotych. Kolejny nabór wniosków o wsparcie tego typu inwestycji planowany jest wkrótce.

targowisko, pieniądze, sprzedaż płodów rolnych, PROW, przebudowa targowiska

Kolejne gminy z unijnym dofinansowaniem na targowiska

16 wielkopolskich gmin otrzyma unijne dofinansowanie na budowę lub modernizację targowisk. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na ten cel ponad 11,5 mln zł. W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w...
- Cieszę, się, że kolejne samorządy lokalne będą uczestniczyć w naszym programie budowy i modernizacji targowisk. Dzięki temu rolnicy z regionu mogą w przyzwoitych warunkach sprzedawać swoje produkty a konsumenci w sposób bezpieczny je nabywać. To bardzo ważne, by zbliżając partnerów - producenta i konsumenta - zachować standardy sanitarne - zaznacza przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej.

Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą "Mój Rynek" (zobacz listę).

- Dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego i PROW targowiska osiągają standard z XXI wieku. Są komfortowe dla kupujących i sprzedających - dobrze przygotowane,  zadaszone, najczęściej z sanitariatami i z odpowiednią ilością miejsca, by wyeksponować towary. To dobre miejsca nie tylko do handlu, ale także spotkań mieszkańców - przyznaje wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

sprzedaż bezpośrednia, produkty wytwarzane przez rolników, kukiz 15

Posłowie chcą skrócić drogę z pola do sklepu

Ruch Kukiz'15 złożył projekt ustawy, która ma zalegalizować sprzedaż bezpośrednią produktów wytwarzanych przez rolników. Na zmiany przychylnym okiem patrzą też posłowie PiS i PSL. W Polsce rośnie popyt na żywność zdrową i...
To kolejne wsparcie, które Urząd Marszałkowski podzielił w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dotychczas w ramach działań infrastrukturalnych podpisano 137 umów na dofinansowanie budowy lub modernizacji dróg lokalnych na kwotę ponad 63 milionów złotych (do tej pory wybudowano ponad 8 km nowych dróg oraz przebudowano ponad 140 km tras).

Kolejne 82 projekty, na które przyznano dofinansowanie dotyczą inwestycji w infrastrukturę wodno-ściekową - wartość wsparcia to 64,3 miliona złotych - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu