Płatności do bydła. Będą zmiany w przepisach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2015,12:50 Aktualizacja: 16-04-2015,12:57
A A A

Przepisy dotyczące płatności do bydła w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2015-2020 mają ulec zmianie od połowy maja. Spać spokojniej będą mogli rolnicy, którzy spóźnią się ze zgłoszeniem cieląt i sprzedaży bydła w obowiązującym terminie 7 dni.

Zwierzęta zarejestrowane (nawet trochę później) i poprawnie zidentyfikowane, będą się kwalifikowały do płatności bez względu na ewentualne braki występujące we wcześniejszym okresie. Tak ma być po zmianie unijnego rozporządzenia. Inicjatywa legislacyjna w tym zakresie już została podjęta.

Ministerstwo rolnictwa, w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, która wskazywała, że opóźnienia w rejestracji wynikają zazwyczaj „z powolnego działania poczty”, zapewnia, że takie zmiany zostaną wprowadzone. Opóźnienia mogą być też spowodowane przez drugą stronę transakcji, a więc przez kupującego. „Dotychczas, w ramach cross compliance, spóźnienie uznawane było tylko za naruszenie, podczas gdy nowe przepisy uzależniają przyznanie płatności od faktów zaistniałych w przeszłości” – napisał do resortu rolniczy samorząd.

Druga zgłoszona przez niego istotna uwaga tyczyła się tego, by uprawnienie do wypłaty płatności do bydła wynikało z zapisów IRZ, będących w posiadaniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Z danych tych łatwo można sprawdzić, ile sztuk zwierząt było w określonym dniu w posiadaniu rolnika, a także jak długo konkretne zwierzę przebywało w tym gospodarstwie. Obecny przepis mówiący, że zwierzę musi pozostać w gospodarstwie „przez okres od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności do dnia 30 czerwca roku, w którym ten wniosek został złożony, i nie krócej niż do dnia, w którym zwierzę osiągnie wiek 6 miesięcy” narusza zasadę konkurencyjności i uniemożliwia sprzedaż zwierząt w tym czasie. Nie ma też możliwości uboju lub sprzedaży zwierząt, które uległy wypadkowi w tym okresie – sprecyzowała KRIR.

Wiceminister Zofia Szalczyk odpowiedziała, że okres przetrzymywania zwierzęcia jest stosowany po to, by wsparcie trafiało do rolników, którzy rzeczywiście zajmują się chowem bydła. Poza tym musi być wystarczająco długi, aby ARiMR mogła przeprowadzić tzw. kontrole na miejscu w gospodarstwach. „Obowiązek ich przeprowadzenia wynika bezpośrednio z przepisów unijnych” – zaznaczyła Szalczyk.

Jednocześnie poinformowała, że w ministerstwie rozważane są różne możliwości zmiany okresów przetrzymywania w przypadku płatności do młodego bydła, krów i kóz. „Ewentualne nowe zasady znajdą swoje odzwierciedlenie w stosownych przepisach prawa. Przewiduje się, że mogłyby one obowiązywać od 15 maja 2015 r.” – brzmi pismo resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu