KRIR chce zwolnić z płacenia podatku wszystkich rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2017,12:05 Aktualizacja: 21-08-2017,13:04
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się, by zwolnienia z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy nabywaniu gruntów dotyczyły wszystkich rolników, niezależnie od tego jak duże mają gospodarstwa.

Do końca 2015 r. nabywca ziemi rolnej nie płacił PCC (2 proc. wartości), jeżeli w chwili kupna utworzyły one lub weszły w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. Zdaniem Ministerstwa Finansów ulga była wykorzystywana przez przedsiębiorców kupujących ziemię tak naprawdę z przeznaczeniem pod inwestycje, więc nastąpiła zmiana ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

kredyty na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych, arimr, banki współpracujące z arimr, sejmowa komisja rolnictwa

Rolnicy pożyczają miliony, by spłacić zobowiązania cywilnoprawne

185 kredytów na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych udzieliły banki współpracujące z ARiMR. Dla niektórych gospodarstw to szansa na ustabilizowanie finansów, a dla innych ratunek przed plajtą. Do końca kwietnia producenci...

I tak, od początku 2016 r. ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych mogą korzystać tylko rolnicy, którzy utworzą lub powiększą gospodarstwo rolne z areałem o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha.

"Zdaniem samorządu rolniczego powyższe zmiany spowodowały dyskryminację rolników, szczególnie z południowo-wschodniej Polski, gdzie średnia powierzchnia gospodarstw wynosi ok. 3,5 ha, w związku z czym każdy zakup gruntów rolnych obciążony jest dodatkowym podatkiem. Na terenach Polski południowo-wschodniej niemal niemożliwym jest zakup ziemi powyżej 11 ha w ramach jednej transakcji, ponieważ - z uwagi na duże rozdrobnienie ziemi - takich działek jest niewiele" - wyjaśnia KRIR.

Wystąpienie do Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra finansów jest poparciem wniosku Małopolskiej Izby Rolniczej. Chodzi o zmianę wyżej wspomnianych przepisów, tak by uwzględniały strukturę gospodarstw w poszczególnych regionach Polski i niedyskryminowały rolników nabywających mniejsze areały ziemi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej