Kontrahenci nie płacą i firmy wpadają w długi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2017,9:30 Aktualizacja: 31-10-2017,10:19
A A A

Łączne zadłużenie firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów sięga 9,99 mld zł, a średni dług przekracza 41,5 tys. zł - wynika z najnowszych danych KRD.

Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tysięcy zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tysięcy dłużników.

Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tysiąca złotych - obliczono.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, krajowy rejestr długów, adam łącki

Koniunktura w rolnictwie poprawia się, ale długi przedsiębiorstw rosną

Ponad 544 mln zł wynosiło na początku września łączne zadłużenie 9.563 przedsiębiorstw rolnych, leśnych i rybackich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów. 84 proc. wartości niespłaconych zobowiązań przypada na producentów rolnych...

- Trudną sytuację wielu polskich przedsiębiorstw potwierdzają wyniki badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". W drugim kwartale aż 86 procent firm deklarowało kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik o pięć punktów procentowych wyższy niż w pierwszym kwartale - wskazał prezes Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają, jak wynika z danych KRD, firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43 proc. wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów.

Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk). Żadne z wymienionych województw nie jest jednak liderem zestawienia. Najwyższe miejsce na podium, jak wskazano, zajmuje województwo pomorskie, gdzie jedna firma-dłużnik ma średnio do oddania 50 tys. zł (przeciętne zadłużenie w skali kraju wynosi 41,52 tys. zł).

Jak wyjaśnił Łącki "niechlubnym rekordzistą tego zestawienia jest spółka z branży handlowej z województwa śląskiego", której łączne zaległości przekraczają 103 mln zł.

Od 13 listopada obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas po 60. Skrócenie okresu ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj